Warcaby w szkole – ruszyła kolejna edycja!

1035

Polski Związek Warcabowy, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego od 2021 roku realizują program “Warcaby w mazowieckiej szkole”. W poprzednich latach 420 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej zostało przygotowanych do nauczania warcabów i zaopatrzonych w niezbędny sprzęt i materiały. W kwietniu wystartowała kolejna edycja projektu.

Z informacjami na temat programu można się zapoznać na stronie MSCDN pod tym linkiem.

Szkolenia prowadzone są w sześciu wydziałach MSCDN:

  • w Warszawie,
  • w Płocku,
  • w Ciechanowie,
  • w Ostrołęce,
  • w Siedlcach,
  • w Radomiu.

W tym roku, poza szkoleniami, w wydziałach odbędą się także turnieje warcabowe dla dzieci ze szkół objętych programem w latach ubiegłych.

Szkoły z powodzeniem wykorzystują warcaby do prowadzenia zajęć innowacyjnych, które pozwalają na podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli. Warcaby wchodzą do szkół w formie zajęć obowiązkowych i dodatkowych. Wielu pedagogów zadeklarowało starania w kierunku powstania sekcji lub klubu warcabowego, w czym PZWarc deklaruje wszelką możliwą pomoc.

Prezes PZWarc Damian Reszka oferuje uczestnikom projektu (nieodpłatnie) możliwość przyjazdu do ich placówki, prezentację o warcabach oraz przeprowadzenie turnieju warcabowego dla dzieci. Warunkiem jest udział w wydarzeniu dwóch lub więcej szkół, co ma zachęcić nauczycieli do współpracy na poziomie międzyszkolnym. W kilku miejscach taka inicjatywa już się odbyła, a niebawem na stronie PZWarc zaprezentujemy zdjęcia.

Zapraszamy szkoły z Mazowsza do udziału w kolejnych edycjach projektu, a do współpracy ośrodki z innych regionów Polski.

INFORMACJE O PROJEKCIE – PDF

Poniżej zdjęcia ze szkolenia w wydziale MSCDN w Ostrołęce w dniach 13-14 kwietnia 2023 r.: