W obronie korony

1603

Jutro rozpoczyna się wyprawa naszych reprezentantów na Mistrzostwa Świata w Tallinie. Pierwsza runda już w niedzielę. Mistrzyni Świata, Natalia Sadowska (Mazovia Mińsk Mazowiecki), po raz pierwszy przystąpi do MŚ w roli obrończyni tytułu. Wśród Panów na starcie aż 84 warcabistów. Najpierw odbędą się trzy turnieje półfinałowe (9-cio rundowy szwajcar) a po pierwszym tygodniu na placu boju pozostanie już tylko finałowa dwunastka. Polska miała jedno miejsce bezpośrednie i tutaj zobaczymy najbardziej doświadczonego w rozgrywkach na tym szczeblu Piotra Chmiela (Admirał Szczecin). Formuła tegorocznych MŚ przewidywała miejsca dla wszystkich członków FMJD. Okazuje się jednak, że dla bardzo wielu federacji MŚ nie są interesującym wydarzeniem. Listę rezerwowych tworzą zawodnicy w kolejności PŚ wg stanu na początek tego roku. Z tej puli awansował do turnieju Piotr Paluch (Unia Horyniec-Zdrój). Mógł również zagrać Paweł Suchecki (Struga Marki), jednak na wyjazd nie pozwoliły obowiązki zawodowe.

Panów czeka walka o godny występ. Na pewno nie zaliczają się do kandydatów do awansu. W swoich 28-osobowych grupach są na 23 (Piotr Paluch) i 25 (Piotr Chmiel) miejscu wg rankingu.

W dniu przerwy odbędzie się Kongres FMJD. Jest sporo ciekawych propozycji technicznych. Będą również wybory. Jedynym kandydatem na funkcję Prezydenta FMJD jest Janek Maagi (Estonia). Jacek Pawlicki jest kandydatem na funkcję Dyrektora Turniejów.

Strony internetowe MŚ