Zmiany w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata

396

W ubiegłym roku w Hijken podczas Mistrzostw Świata Juniorów odbyło się małe spotkanie dotyczące przyszłości rozgrywania Mistrzostw Świata w danej kategorii wiekowej. Padło kilka propozycji zmian, nad którymi przez ten czas toczyła się dyskusja. Wynikiem tego są następujące zmiany (na podstawie informacji przesłanej przez dyrektora turniejów młodzieżowych FMJD Johana Demasure):

1. Klasyfikacja końcowa w turnieju juniorów młodszych

Od 2013 roku w Mistrzostwach Świata juniorów młodszych wartościowanie będzie liczone na podstawie systemu Solkoff, a nie jak do tej pory było systemu rankingowego, ponieważ ranking zawodników w tej grupie wiekowej nie oddaje rzeczywistości.

2. Organizacja turnieju w grze błyskawicznej w turniejach: juniorów młodszych oraz juniorów

Od 2014 roku (może już w 2013 roku, zależy od organizatorów) podczas Mistrzostw Świata juniorów młodszych i juniorów w danej grupie będą organizowane mistrzostwa Świata w grze błyskawicznej.

3. Czwarty zawodnik w kadrze danego państwa w turnieju juniorów

Od 2013 roku kraj, który będzie chciał wystawić czteroosobową kadrę w MŚ w danej grupie będzie musiał zrezygnować z darmowego miejsca w danej grupie i pokryć koszty udziału wszystkich swoich zawodników. Ta zmiana będzie testowana podczas Mistrzostw Świata juniorów w 2013 roku we Francji. Jeżeli testy wypadną pomyślnie to w 2014 roku ta opcja zostanie dodana do turnieju juniorów młodszych. Dla kadr trzyosobowych sytuacja z jednym darmowym miejscem w danej grupie pozostaje bez zmian.  W tym przypadku instytucja miejsca sponsorskiego zostaje zlikwidowana.

4. Olimpiada Młodzieżowa

FMJD zainteresowała się poruszoną w Hijken propozycją organizacji Olimpiady Młodzieżowej (drużyny trzyosobowe – junior, junior młodszy oraz młodzik do lat 13). Turniej miałby odbyć się bez darmowych miejsc dla jakiegokolwiek kraju. Niestety FMJD nie otrzymało żadnej propozycji od potencjalnych organizatorów.

5. Mistrzostwa Świata młodzików do lat 10 oraz do lat 13 w 2014 roku

Turniej odbędzie się na Estonii w pierwszym tygodniu listopada 2014 roku.