X Edycja Grand Prix Wilkołaza na mecie

438

Zawodnicy Unii Horyniec-Zdrój zdominowali ostatni, czwarty turniej X edycji Grand Prix Wilkołaza w warcabach stupolowych, który w sobotę, 8 marca 2014 roku rozegrany został w Zespole Szkół w Wilkołazie.

Aż siedmioro przedstawicieli tego klubu zameldowało się w pierwszej dziesiątce zawodów, zajmując przy okazji całe podium.

Wygrał Wojciech Wołczak przed Mateuszem Skibickim i Wiktorem Nesterakiem.

Jako jedyni ukończyli oni turniej bez porażki.

Trzeba dodać, że w sobotę zabrakło przeziębionego ich klubowego kolegi Jakuba Gazdy, który już wcześniej zapewnił sobie triumf w całym cyklu. Jakub w ubiegłym tygodniu grał w turnieju międzynarodowym w Cannes oraz wystąpił w biało-czerwonych barwach w meczu dorosłych reprezentacji FRANCJA – POLSKA (27:21).

Pozostali przedstawiciele horynieckiej młodzieży, którzy w sobotę zawitali do Wilkołaza to wielokrotni medaliści młodzieżowych mistrzostw Polski a także reprezentanci naszego kraju w różnych kategoriach wiekowych.

Mimo, iż najważniejsza zagadka została już rozstrzygnięta, ostatni turniej zapowiadał się bardzo interesująco.

O dwa pozostałe miejsca na podium w klasyfikacji generalnej rywalizowali: Wojciech Wołczak, mistrz Europy do lat 10 z 2006 roku z Tallinna oraz zawodnicy Hetmana Lublin Konrad Bieżyca i Józef Bajdak.

Początek turnieju należał jednak do innego warcabisty Hetmana Pawła Malarczyka, który po pięciu rundach liderował samodzielnie z 8 punktami. Po drodze wygrał m.in. z Bajdakiem oraz zremisował z Nesterakiem i Wołczakiem. Niestety, po przerwie obiadowej, nie zdobył już żadnego oczka, ulegając dość niespodziewanie Klaudii Zaborniak i Mateuszowi Skibickiemu. Remis w tej ostatniej partii dałby mu jeszcze trzecie miejsce w turnieju.

Od trzech zwycięstw zaczął turniej Bajdak, ale w pozostałych 4 rundach ugrał tylko 3 pkt (oprócz porażki z Malarczykiem przegrał jeszcze z Wołczakiem).

Bieżyca w trzeciej rundzie uległ Bajdakowi a potem nie sprostał także zaskakująco dobrze spisującemu się w sobotę Skibickiemu.

Czwartą reprezentantką Hetmana była Joanna Lisek, która sprawiła sporą niespodziankę, zmuszając do kapitulacji … wójta gminy Wilkołaz Andrzeja Łysakowskiego. Nieco zmieszany wójt próbował potem tłumaczyć się, że był to z jego strony jakoby … prezent na Dzień Kobiet.

Ciekawą walkę o tytuł najlepszej kobiety cyklu GP stoczyły zawodniczki Unii Horyniec-Zdrój Klaudia Zaborniak i Sylwia Krzyśkowska. Minimalnie lepsza okazała się ta pierwsza.

Oto czołówka sobotniego turnieju:

1. Wojciech Wołczak (Unia Horyniec-Zdrój) – 11 pkt, 2. Mateusz Skibicki (Unia) – 10, 3. Wiktor Nesterak (Unia) – 10, 4. Józef Bajdak (Hetman Lublin) – 9, 5. Klaudia Zaborniak (Unia) – 9, 6. Sylwia Krzyśkowska (Unia) – 9, 7. Konrad Bieżyca (Hetman) – 9, 8. Paweł Malarczyk (Hetman) – 8, 9. Angelika Żuk (Unia) – 8, 10.Paweł Krzyśkowski (Unia) – 7. ….. 20. Joanna Lisek (Hetman) – 4 pkt. Startowały 22 osoby.

CZOŁÓWKA KLASYFIKACJI GENERALNEJ X EDYCJI GRAND PRIX: [ galeria zdjęć | klasyfikacja końcowa | turniej drużynowy ]
1. Jakub GAZDA (Unia Horyniec-Zdrój) – 142 pkt
2. Wojciech WOŁCZAK (Unia Horyniec-Zdrój) – 132
3. Józef BAJDAK (Hetman Lublin) – 123
4. Konrad BIEŻYCA (Hetman Lublin) – 118
5. Klaudia ZABORNIAK (Unia Horyniec-Zdrój) – 86
6. Paweł MALARCZYK (Hetman Lublin) – 85
7. Sylwia KRZYŚKOWSKA (Unia Horyniec-Zdrój) – 81
8. Sławomir ZŁOTUCHA (Opole Lubelskie) – 72
9. Paweł PELC (Wilkołaz Pierwszy) – 63
10. Jan DUDZIAK (Opole Lubelskie) – 60.

Miejsca pozostałych zawodników Hetmana: 11. Michał Czarski (59 pkt), 30. Paweł Wojciechowski (9 pkt), 31. Joanna Lisek (8 pkt).

Do końcowe klasyfikacji zaliczano 3 najlepsze turnieje każdego zawodnika.

Sklasyfikowano 32 osoby.

Zwycięzcy pozostałych kategorii:

Najlepsza kobieta – Klaudia Zaborniak

Najlepszy zawodnik do lat 13 – Klaudia Zaborniak

Najlepszy zawodnik do lat 16 – Jakub Gazda

Mistrz Gminy Wilkołaz – Paweł Malarczyk

Mistrz Gimnazjum w Wilkołazie – Paweł Pelc

Najmłodszą warcabistką X edycji Grand Prix była dziewięcioletnia Klara Kornaga (Unia Horyniec-Zdrój) a najstarszym warcabistą Jan Samolej z Zalesia (84 lata).

Dotychczas w Grand Prix Wilkołaza triumfowali weterani. Zwyciężali: Jan Tatarczak (1 raz), Józef Bajdak (4 razy), Andrzej Sosnowski i Leszek Stefanek (po 2 razy). W tym roku nastąpił skuteczny atak młodzieży, przed którym rutyniarze nie zdołali się już obronić. Jakub Gazda jest pierwszym spoza Lubelszczyzny zwycięzcą Grand Prix.

Bezpośrednio po zakończeniu turnieju indywidualnego rozegrany został , jako impreza towarzysząca, drużynowy turniej gry błyskawicznej (tempo – 10 minut).

Z uczestników GP utworzono wg kryterium alfabetycznego cztery zespoły. Kapitanami teamów były reprezentantki płci pięknej (wszak był to Dzień Kobiet!), medalistki młodzieżowych mistrzostw Polski: Klara Kornaga, Sylwia Krzyśkowska, Klaudia Zaborniak i Angelika Żuk.

Drużyny, grające systemem kołowym, nosiły nazwy od imion kapitanów (kapitanek?).

Po zaciętej walce o przysłowiowy włos wygrała ANGELIKA (4-14) przed KLAUDIĄ (4-13), SYLWIĄ (4-13) i KLARĄ (0-8).

Podczas uroczystego zakończenia X Edycji Grand Prix Wilkołaza nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Wilkołaz wręczał wójt gminy Andrzej Łysakowski, który ubolewał, że z racji licznych obowiązków zawodowych mógł zagrać jedynie w dwóch turniejach jubileuszowego wydania imprezy.

Puchar i nagrodę dla nieobecnego triumfatora Grand Prix Jakuba Gazdy odebrał osobiście sam prezes Unii Horyniec-Zdrój Jerzy Zaborniak.

źródło: hetman.lublin.pl