Wiosenne warcaby w Białym Dunajcu

442

W dniach 28-30 marca w Białym Dunajcu odbył się I Ogólnopolski Turniej Młodzików do 10 i 13 lat w warcabach 64 i 100-polowych. Poniżej relacja, wyniki oraz galeria zdjęć z turnieju.

Ogromnym sukcesem szkoleniowo-promocyjnym zakończył się I Ogólnopolski Turniej Młodzików do 10 i 13 lat w warcabach 64 i 100 polowych, który odbył się w dniach 28-30.03.2014 r. w Białym Dunajcu. Turniej został zorganizowany przez Wielkopolski Związek Warcabowy i miał na celu sprawdzenie formy poszczególnych zawodników przed Mistrzostwami Polski Szkół i UKS-ów w Warcabach 64-polowych i Młodzieżowymi Mistrzostwami Polski w Warcabach 100-polowych oraz promocję gry warcabowej na terenie województwa Małopolskiego.

W zawodach wzięło udział 76 zawodników w tym aż 41 z Białego Dunajca, którzy po raz pierwszy zagrali w turnieju warcabowym. Miejscowych zawodników do zawodów przygotowywali w ekspresowym tempie przez trzy dni do południa w dwóch szkołach SP1 i SP2 oraz po południu w miejscowym GOK-u Zbigniew Myszuk i Stefan Polny. Zawodnicy z Białego Dunajca wykazali bardzo duże zainteresowanie nauką gry w warcaby i licznie uczestniczyli w zajęciach. Swój ogromny wkład w rozwój warcabów w Polsce miał również Marcin Grzesiak, który wręczał książki warcabowe do nauki gry wraz z dedykacją autora oraz rozegrał symultanę warcabową. Młodzi Górale grali z dużą zaciętością i nie bali się walki o każdy punkt z czołowymi zawodnikami z Polski. Oczywiście czołowe miejsca zajmowali zawodnicy z takich klubów jak Roszada Lipno, Sokół Wrocław, Pitagoras Pęgów, Grom Złota Dama Poczesna, Pat Miejska Górka czy M-GOK Osieczna ale za rok lub dwa może to się zmienić. Najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni przez Wójta Gminy Biały Dunajec (w stroju góralskim) oraz prezesa WZWarc i Dyrektora GOK w Białym Dunajcu.

Oprócz rywalizacji sportowej dzieci i opiekunowie mieli możliwość rekreacji w basenach termalnych w Szaflarach oraz poznawania pięknych okolic podczas przejazdu zaprzęgami konnymi z pochodniami. Wielkopolski Związek Warcabowy zorganizował wycieczkę do Zakopanego oraz Wieczór Góralski w Karczmie podczas którego dzieci mogły dowiedzieć się coś więcej o górach i zwyczajach góralskich oraz porobić sobie pamiątkowe zdjęcia w stroju góralskim. Dla starszych zawodników i opiekunów zorganizowano II Ogólnopolski Turniej o Puchar Prezesa WZWarc w warcabach 64 polowych – „latająca warcaba”.

Galeria zdjęć | Wyniki I Ogólnopolskiego Turnieju Młodzików do 10 i 13 lat:

warcaby 64-polowe: dziewczęta do lat 10 | chłopcy do lat 10 | dziewczęta do lat 13 | chłopcy do lat 13

warcaby 100-polowe: dziewczęta do lat 10 | chłopcy do lat 10 | dziewczęta do lat 13 | chłopcy do lat 13