Weterani górą w Grand Prix Wilkołaza

839

Dobiegła końca IX Edycja Grand Prix Wilkołaza w warcabach stupolowych. W sobotę, 23 lutego 2013 roku, odbyły się ostatnie zawody cyklu. Zagrały aż 33 osoby i mało brakowało a zostałby pobity rekord frekwencji z 7 stycznia 2007 roku (34 osoby).

Ustanowiony został natomiast rekord uczestnictwa w całej edycji GP. Dotychczas najwięcej zawodników wystartowało w III edycji GP – 48 osób. W zakończonej w sobotę imprezie wzięło udział 49 warcabistek i warcabistów, w czym duża zasługa utalentowanej młodzieży z Unii Horyniec – Zdrój, która w licznej grupie przybyła na ostatnie zawody do Wilkołaza. Niestety, dla większości z nich był to jedyny turniej cyklu, toteż nie mogli liczyć na czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej. Jedynie Wiktor Nesterak miał o co walczyć i nie zmarnował szansy, wygrywając klasyfikację zawodników do lat 16. W sobotnim turnieju zajął drugie miejsce, ustępując pola tylko Józefowi Bajdakowi, który zapewnił sobie tym samym drugą lokatę w GP. Do końca trwała też zacięta rywalizacja o najniższy stopień podium pomiędzy Andrzejem Sosnowskim a Bogusławem Mojzychem. Ostatecznie trzeci był w sobotę Mojzych ale w całym cyklu minimalnie lepszy okazał się Sosnowski. Leszek Stefanek zapewnił sobie zwycięstwo w „generalce” już po trzecim turnieju i w czwartym nie wystąpił, mogąc skupić się na sprawach organizacyjnych.

Bezpośrednio po turnieju odbył się po raz pierwszy w Wilkołazie, jako impreza towarzysząca, turniej drużynowy. Utworzono 4 drużyny a kryterium doboru składów był wiek uczestników. W szranki stanęły KADETKI (dziewczęta do lat 16), KADECI (chłopcy do lat 16), JUNIORZY (od 17 do 49 lat) i SENIORZY (50 i więcej lat). Wygrali ci ostatni ale młodsi tanio skóry nie sprzedawali.

Składy drużyn różniły się ilościowo, ale warunkiem był występ każdego zawodnika przynajmniej w jednym meczu. Grano na 5 warcabnicach systemem kołowym z tempem gry 10 minut.

Podobnie jak w turnieju drużynowym, tak i w IX edycji Grand Prix dominowali weterani. Cztery czołowe lokaty zajęli zawodnicy po pięćdziesiątce. Być może była to ostatnia taka supremacja rutynowanych warcabistów. Młodzież atakuje. Już w tym roku znacznie wyżej byliby z pewnością Nesterak i Jakub Gazda ( najlepszy w kategorii do lat 13), ale startowali tylko w dwóch zawodach.

Warcaby są jedną z nielicznych dyscyplin sportowych, w których z powodzeniem rywalizują ze sobą kobiety i mężczyźni, dzieci, młodzież i dorośli.

Najlepszym przykładem jest sukces szesnastolatka Oskara Budisa, który, dopiero jako trzeci Polak w historii, zakwalifikował się do finału Mistrzostw Świata (oczywiście seniorów !), które w tym roku odbędą się w Ufie.

Najmłodszy uczestnik IX edycji GP liczy sobie niespełna 10 lat a najstarszy przekroczył 83 lata .

W stawce 49 osób startowało 13 przedstawicielek płci pięknej. Najlepszą z nich okazała się Anna Grodecka, zajmując w klasyfikacji ogólnej 7 miejsce.

Sędzią IX Edycji Grand Prix był arbiter klasy państwowej Konrad Bieżyca z Lublina.

Podczas uroczystego zakończenia imprezy nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Wilkołazie wręczał uczestnikom zawodów wójt Andrzej Łysakowski.

Oto czołówka Turnieju nr 4/4: 1. Józef Bajdak (Hetman Lublin) – 13 pkt, 2. Wiktor Nesterak (Unia Horyniec – Zdrój ) – 11, 3.Bogusław Mojzych (Orlęta Łuków) – 10, 4. Andrzej Sosnowski (Hetman) – 10, 5. Paweł Malarczyk (Hetman) – 9, 6. Michał Czarski (Hetman) – 9, 7. Barbara Wójcik (Hetman) – 9, 8.Angelika Żuk (Unia) – 9 , 9. Natalia Zaborniak (Unia) – 9, 10. Emilia Bober (Ikar Lublin) – 8, … 28. Joanna Lisek – 5 pkt, 31. Paweł Wojciechowski – 4 pkt.

Czołówka klasyfikacji ogólnej GP (w nawiasie ilość turniejów): 1. Leszek Stefanek – 139 (3), 2. Józef Bajdak – 135 (4), 3. Andrzej Sosnowski – 119 (3), 4.Bogusław Mojzych – 115 (3), 5. Paweł Malarczyk – 97 (4), 6. Michał Czarski – 96 (4), 7. Anna Grodecka – 82 (3), 8. Wiktor Nesterak – 73 (2), 9. Jakub Gazda – 68 (2), 10. Barbara Wójcik – 67 (4), … 21. Joanna Lisek – 29 (4), 28. Paweł Wojciechowski – 19 (4), 39. Paweł Budniak – 11 (1).

Oto czołówka turnieju nr 4/4: klasyfikacja końcowa (szczegóły w CA) | galeria zdjęć I | galeria zdjęć II | galeria zdjęć III | galeria zdjęć IV, klasyfikacja końcowa oraz wyniki turnieju drużynowego.

źródło: hetman.lublin.pl