Tercet Hetmana powalczy o Grand Prix

431

Już tylko trzech zawodników liczy się w walce o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej VIII edycji Grand Prix Wilkołaza w warcabach 100-polowych. O kolejności miejsc na podium zadecyduje wewnętrzna rywalizacja warcabistów Hetmana Lublin – Bajdaka, Stefanka i Sosnowskiego. Oni właśnie dominowali w trzecim turnieju GP, który odbył się w sobotę, 11 lutego 2012 roku, w Wilkołazie.

Niezbyt fortunny termin oraz niesprzyjająca aura (słonecznie ale mroźno) sprawiły, że nie dojechało kilku liczących się graczy, a frekwencja okazała się najniższa w historii Grand Prix. Na starcie stanęło zaledwie 14 osób. Zabrakło m. in. uczestniczącego w mistrzostwach Polski w grze aktywnej Tomasza Marczuka, jak również przebywającego na kursie instruktorów warcabowych Michała Czarskiego. W tej sytuacji supremacja wspomnianego wyżej tercetu w sobotnich zawodach nie podlegała dyskusji. O kolejności w turnieju decydowały bezpośrednie pojedynki między nimi. Najpierw, w trzeciej rundzie Stefanek pokonał Sosnowskiego, ale już w następnej musiał uznać wyższość Bajdaka. Po piątej rundzie wszystko było praktycznie rozstrzygnięte. Bajdak zremisował z Sosnowskim i zanotował drugie zwycięstwo w tej edycji Grand Prix. Turniej przebiegał bez większych niespodzianek. Pewnym zaskoczeniem może być chyba jedynie wygrana Moniki Malarczyk z Łukaszem Gałatem. Nie zdołał tym razem urwać punktu faworytom Paweł Malarczyk, ale finiszował pewnie na czwartym miejscu i zapewnił już sobie tytuł mistrza gminy Wilkołaz. Normę na IV kategorię warcabową wypełnił… szachista z Ożarowa k. Nałęczowa Jan Błaszczak. Zawody sędziował Konrad Bieżyca.

Oto wyniki turnieju nr 3/4 [ tabela turniejowa ]:

1. Józef Bajdak – 13 pkt, 2. Leszek Stefanek – 12 , 3. Andrzej Sosnowski – 11, 4. Paweł Malarczyk – 8, 5. Jan Dudziak – 8, 6. Jan Samolej – 7, 7. Jan Błaszczak – 7, 8. Andrzej Łysakowski – 7, 9. Łukasz Gałat – 6, 10. Kamil Gałat – 5, 11. Monika Malarczyk – 5, 12. Joanna Lisek – 4,13. Damian Ściegienny – 4, 14. Karol Bartnik – 1.

Przed ostateczną rozgrywką sytuacja jest niezwykle interesująca. Prowadzi Stefanek (132 pkt)przed Bajdakiem (129) i Sosnowskim (126). Zwycięstwo w czwartym turnieju zapewni końcowy sukces zarówno Stefankowi, jak i Bajdakowi. W przypadku innych rozstrzygnięć możliwe są różne warianty. Teoretycznie najmniejsze szanse na zdobycie Grand Prix ma Sosnowski, któremu tylko pierwsza lokata pozwala zachować nadzieje, ale też niczego nie gwarantuje. Niewykluczone, że przysłowiowym języczkiem u wagi okaże się start… Tomka Marczuka.

Turniej nr 4/4 odbędzie się w sobotę, 25 lutego 2012 roku w Zespole Szkół w Wilkołazie. Początek o godz. 9:30. Bezpośrednio po turnieju rozegrany zostanie tradycyjny mecz na ośmiu warcabnicach WILKOŁAZ – RESZTA ŚWIATA.

źródło: hetman.lublin.pl