Relacja z 15. Mistrzostw Polski Szkół i UKS-ów w warcabach klasycznych

2140

W zawodach wystartowało stu dwudziestu  zawodników z czterdziestu trzech szkół i klubów całej Polski. Zawody zostały rozegrane po niedawno zakończonych finałach wojewódzkich.  Mistrzostwa drużynowe i indywidualne rozgrywano w kategoriach: szkół podstawowych (klas młodszych i starszych), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Zawody po raz drugi zostały rozegrane w Żerkowie. Zawody rozegrane były systemem szwajcarskim do 7 rund lub kołowym, a czas gry wynosił 45 minut na zawodnika z zapisem partii. Za zwycięstwo każdy zawodnik lub drużyna otrzymywał 2 punkty, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt.

Otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Żerków Jacek Jędraszczyk.

Sędzią głównym turnieju był: Arkadiusz Biadasiewicz, sędziowie rundowi: Witold Bajkowski, Zbigniew Myszuk i Jacek Stróżyk.

Zawody stały na bardzo dobrym poziomie, ponieważ brali w nich udział aktualni mistrzowie i medaliści klubowych Mistrzostw Polski w warcabach- 64-polowych.

Udział naszych zawodników w zawodach stojących na takim poziomie był możliwością sprawdzenia się  w grze z najlepszymi w Polsce. Celem była walka o czołowe lokaty oraz zdobycie kilku medali. Miejsca na podium byłoby kolejnym sukcesem indywidualnym, klubu i szkół z gminy Żerków. Najliczniej obsadzone byłe kategorie szkół podstawowych, gdzie gra w warcaby cieszy się największą popularnością. Rywalizacja w kategoriach szkół podstawowych była najbardziej zacięta, ale w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych zawodnicy również dzielnie walczyli.

Indywidualnie w kategorii szkół podstawowych klas młodszych r. 2007 i mł.:    1. miejsca i tytuł Mistrza i Mistrzyni Polski zdobyli: Jakub Szymański (SP Komorze) i Patrycja Tomczak (NSP Ludwinów), a brązowe medale otrzymali: Bartosz Skiba oraz Aleksandra Łukomska (oboje SP Komorze).

W kategorii gimnazjów r. 2001-2003:  srebrny medal i tytuł Wicemistrza Polski zdobył Norbert Skiba (Gim. Żerków).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych r. 1997-2000: złoty medal i tytuł Mistrza Polski zdobył Bartosz Stachowiak (ZSP-B Tarce), a brązowe medale otrzymali: Hubert Juszczak (ZSP nr 2 Jarocin) oraz Nikola Żakowska (ZSP nr 1 Jarocin).

Spora część naszej kadry rywalizowała ze starszymi zawodnikami i wypadła bardzo ładnie, co zapewne zaprocentuje w przyszłości.

W klasyfikacji drużynowej  Uczniowskich Klubów Sportowych znakomicie spisał się nasz klub UKS Komorzanka Komorze, który zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Polski.  Co jest największym sukcesem drużynowym klubu! W tej imprezie zawodnicy z klubu indywidualnie wywalczyli 8 medali: 3 złote, srebrny i 4 brązowe!

W klasyfikacji drużynowej szkół rewelacyjnie wypadły nasze placówki z gminy i powiatu, które zdobyły 7 krążków. W klasyfikacji szkół podstawowych klas młodszych:  1. miejsce i tytuł Mistrza Polski otrzymała  Szkoła Podstawowa w Komorzu, która obroniła tytuł sprzed roku. Na drugim miejscu znalazła się Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ludwinowie, a 3. miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Żerkowie. W klasyfikacji szkół podstawowych klas starszych: 2. miejsce i tytuł Wicemistrz Polski wywalczyła: Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ludwinowie, tuż za podium uplasowała się szkoła w Żerkowie.

W klasyfikacji gimnazjów: srebrny medal zdobyło Gimnazjum w Żerkowie.

W klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych: 2 miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Jarocin , a 3. miejsce przypadło dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie.

Nagrody uczestnikom wręczali Burmistrz Miasta i Gminy Jacek Jędraszczyk, Sekretarz Miasta i Gminy Żerków Michał Surma, Dyrektor Szkół Podstawowej  w Komorzu Mariola Zawal, Dyrektor Szkoły Podstawowej  w Żerkowie Alina Kasprzak, Prezes Wielkopolskiego Związku Warcabowego Jacek Stróżyk oraz Prezes UKS Komorzanka i dyrektor turnieju Andrzej Ziaja.

Komentarz: Miłą niespodziankę sprawiliśmy sobie i wszystkim uczestnikom tych zawodów. Medale i puchary zdobyte w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej szkół i UKS-ów są dużym sukcesem naszej gminy i powiatu w tych zawodach. Nasz UKS trzeci rok rywalizuje w zawodach klubowych. Dla naszych zawodników każdy sukces na tak wysokim poziomie daje dużo satysfakcji. Oprócz treningów chcemy startować w ogólnopolskich zawodach, by rozwijać się grając z najlepszymi. Nasi warcabiści pokazali duży potencjał i są w stanie rywalizować na tak wysokim poziomie.

Sponsorem głównym imprezy była Gmina Żerków, a klub UKS Komorzanka wspierają: Bank Spółdzielczy we Wrześni oddział Żerków, Bank Spółdzielczy w Jarocinie, firma Neorol z Chrzana, Magazyn Fabryczny z Chrzana, Fabryka Kotłów Malina z Paruchowa,  firma Stara Szuflada z Chrzana, firma Glinka Art. z Żerkowa, firma Raf- Trans z Łuszczanowa, firma RMJ Trans Logistic z Żerkowa, firmie MDM Trans Polska z Żerkowa, sklep Sport Center z Jarocina, firma WA-Ma z Pyzdr, firma Wald-Bruk z Komorza, firma Borys, pizzeria Familijna z Żerkowa. Patronat medialny objęła: gazeta jarocinśka, jarocińska.pl, radio Elka i Telewizja Proart.

Podziękowania należą się również rodzicom i wolontariuszom zaangażowanym w tą imprezę.

Kadra zawodników – UKS Komorzanka Komorze:

Zawodnicy punktujący do klasyfikacji medalowej szkół i uks-ów:

Szkoły Podstawowe klasy młodsze r. 2007 i mł.

 1. miejsce – SP Komorze –Aleksandra Łukomska, Zofia Ławnicka, Bartosz Skiba, Jakub Szymański.
 2. miejsce – NSP Ludwinów – Patrycja Tomczak, Aleksandra Juszczak, Maksymilian Hałas, Jakub Luleczka.
 3. miejsce – SP Żerków – Amelia Przybylska, Zuzanna Szóstek, Tomasz Bernat, Filip Borkiewicz.

Szkoły Podstawowe klasy starsze r. 2004 – 2006

 1. miejsce – NSP Ludwinów – Karolina Zielińska, Julia Walczak, Piotr Świątek, Kamil Kowańdy.

Gimnazja r. 2001-2003

 1. miejsce – Gimnazjum Żerków – Angelika Jankowska, Kinga Kiełbasa, Norbert Skiba, Krystian Kowańdy.

Szkoły ponadgimnazjalne  r. 1997-2000

 1. miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie – Nikola Żakowska, Adrian Grześkowiak.
 2. miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie – Hubert Juszczak, Natalia Wawrzyniak.

Punktujący indywidualnie dla uks – Dominika Konieczna (SP Żerków), Bartosz Stachowiak (ZSP-B Tarce)

Trener kadry – Andrzej Ziaja.

Tabela najlepszych dziewcząt r. 2007 i mł.

 1. Patrycja Tomczak – NSP Ludwinów
 2. Vivien Zyber-Moszak – SP nr 12 Leszno
 3. Aleksandra Łukomska – SP Komorze

Tabela najlepszych chłopców r. 2007 i mł.

 1. Jakub Szymański – SP Komorze
 2. Mateusz Wysokiński – SP Lipno
 3. Bartosz Skiba – SP Komorze

Tabela najlepszych dziewcząt r. 2004-2006

 1. Aleksandra Walkowska – SP Lipno
 2. Agata Flisikowska – SP  Rychlik
 3. Oliwia Kenig – SP Rychlik

Tabela najlepszych chłopców r. 2004-2006

 1. Amedeusz Zyber-Moszak – SP nr 12 Leszno
 2. Sebastian Wieczorek SP nr 20 Poznań
 3. Tymoteusz Myszuk – SP nr 7 Lepszo

Tabela najlepszych dziewcząt r. 2001-2003

 1. Martyna Lipka – Gim. Lipno
 2. Marta Ruta – Gim. Lipno
 3. Alicja Pawłowska – Gim. Lipno

Tabela najlepszych chłopców – r. 2001-2003

 1. Szymon Niwczyk – Gim. Miejska Górka
 2. Norbert Skiba – Gim. Żerków
 3. Filip Kujawa – Gim. nr 8 Leszno

Tabela najlepszych dziewcząt r. 1997-2000

 1. Sylwia Krause – ZS nr 1 Wronki
 2. Joanna Młoda – LO Miejsca Górka
 3. Nikola Żakowska – ZSP nr 1 Jarocin

Tabela najlepszych chłopców r. 1997-2000

 1. Bartosz Stachowiak – ZSP-B Tarce
 2. Dawid Kasprowicz – ZSP Września
 3. Hubert Juszczak – ZSP nr 1 Jarocin

Klasyfikacja najlepszych szkół podstawowych klas młodszych:

 1. SP Komorze
 2. NSP Ludwinów
 3. SP Żerków

Klasyfikacja najlepszych szkół podstawowych klas starszych:

 1. SP Rychlik
 2. NSP Ludwinów
 3. SP Lipno

Klasyfikacja najlepszych gimnazjów:

 1. Lipno
 2. Żerków
 3. Kołaczkowo

Klasyfikacja najlepszych szkół ponadgimnazjalnych:

 1. ZSP Września
 2. ZSP nr 1 Jarocin
 3. ZSP nr 2 Jarocin

Klasyfikacja najlepszych klubów:

 1. UKS Komorzanka Komorze
 2. UKS Roszada Lipno
 3. LKS Zuch Rychlik

TERMIN –18-20.05.2017
MIEJSCE – Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie

Z upoważnienia Polskiego Związku Warcabowego imprezę zorganizowali:

ORGANIZATORZY –
– Gmina Żerków,
– Biblioteka Publiczna w Żerkowie,
– Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie,
– Uczniowski Klub Sportowy Komorzanka Komorze,
– Wielkopolski Związek Warcabowy.