Ponad 100 osób wystartowało w pierwszym turnieju Grand Prix Polski 2022

1700

15 stycznia rozegrano pierwsze zawody z cyklu Grand Prix Polski 2022. Turniej zachwycił frekwencją, gdyż zagrało w nim ponad 100 zawodników. Zapraszamy do przeczytania obszernej relacji z Grand Prix z wynikami autorstwa Roberta Sobczyka. Na końcu artykułu znajdziecie Państwo galerię zdjęć z imprezy.

Relacja z I Grand Prix Polski 2022 w Osiecznej

W dniu 15.01.2022 roku w malowniczej Osiecznej koło Leszna odbył się turniej inaugurujący Grand Prix Polski 2022, na którego cykl składa się 10 turniejów warcabowych, w tym dwa w warcaby 64-polowe i osiem w warcaby 100-polowe. Uczestnicy zmagań  rywalizowali w czterech grupach wiekowych.  Najstarsza  grupa Ekstraliga rywalizowała w sali Pensjonatu Rogatka gdzie sędzią głównym była pani Magda Pawłowska. Pozostałe grupy wiekowe toczyły rozgrywki w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Morena pod batutą sędziego głównego pana Arkadiusza Biadasiewicza, któremu pomagali sędziowie rundowi: panowie Eligiusz Jankowski i Robert Sobczyk oraz instruktor pani Dorota Nowaczyk. W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Morena odbyła się dekoracja zawodników we wszystkich kategoriach. Grand Prix Polski w Osiecznej było bardzo udane – wielkim sukcesem była rekordowa frekwencja – do udziału w całym turnieju przystąpiło 104 zawodników reprezentujących 11 klubów z pięciu województw: wielkopolskiego (6 klubów), dolnośląskiego (2 kluby) oraz po jednym klubie z kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i opolskiego.

Organizatorami głównymi turnieju byli Wielkopolski Związek Warcabowy oraz UKS Roszada Lipno, sponsoringiem wydarzenia zajęły się: Pensjonat Rogatka i Szkolne Schronisko Młodzieżowe Morena.

Zawody rozpoczęły się o godzinie 10:00. Przybyłych zawodników, działaczy, trenerów i sędziów przywitał Dyrektor Grand Prix Polski pan Zbigniew Myszuk, następnie wszyscy odśpiewali Hymn Polski. Po Hymnie głos zabrał sędzia główny, który poprowadził odprawę techniczną omawiając przepisy Kodeksu Warcabowego PZWarc i zasady gry dla początkujących. Grano na dwóch salach: na dole Młodzicy (24 grających) pod okiem sędziego rundowego pana Eligiusza Jankowskiego, na górnej sali zaprezentowali się Orlicy sędziowani przez sędziego rundowego Roberta Sobczyka w sile 18 grających oraz najmłodsza i zarazem najliczniejsza grupa (32 zawodników) – Żacy, których pod swe skrzydła wziął sędzia główny pan Arkadiusz Biadasiewicz mając do pomocy panią Dorotę Nowaczyk. Podczas powitania obecny był Prezes Wielkopolskiego Związku Warcabowego pan Jacek Stróżyk oraz wielu prezesów i działaczy klubowych. W Pensjonacie Rogatka pokazało się 30 zawodników, tam wszystkich powitała pani Magda Pawłowska, która objęła funkcję sędziego głównego.

Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry 15 minut plus 5 sekund za każdy wykonany ruch na zawodnika.

Podział na grupy:

Ekstraliga – rocznik 2008 i starsi

Liga Młodzików – roczniki 2009 – 2011

Liga Orlików – roczniki 2012 – 2013

Liga Żaków – rocznik 2014 i młodsi

 

Przejdźmy do przebiegu rywalizacji i osiągniętych wyników w poszczególnych grupach.

Ekstraliga

Do rywalizacji przystąpiło 30 zawodników, w tym sześć zawodniczek płci piękniejszej. W tym wyśmienitym gronie znaleźli się bardzo utytułowani zawodnicy: jeden Mistrz Federacji, dwie osoby z tytułem Mistrz (w tym jeden Mistrz+), trzy osoby z tytułem Kandydat. 24 osoby biorące udział w zmaganiach Ekstraligi posiadały kategorie warcabowe, wystąpiły też dwie osoby nie posiadające kategorii warcabowej. Poziom gry był bardzo wysoki, zawodnicy toczyli swe pojedynki często do ostatnich sekund przysługującego im czasu  na partię. Panowała wspaniała atmosfera podczas trwania turnieju. Bardzo świetny wynik osiągnęli zawodnicy z UKS Roszada Lipno. Dodatkowo rywalizowano o medale w kategoriach Kobiet i Mężczyzn.

Zwycięzcą I Grand Prix Polski 2022 został Amadeusz Zyber-Moszak reprezentujący barwy klubu UKS Roszada Lipno. Na drugim stopniu podium zameldował się Sebastian Wieczorek z OKS Sokół Wrocław, najniższy stopień podium stał się udziałem Mateusza Wysokińskiego z UKS Roszada Lipno. Cała trójka uzyskała po 11 punktów dużych, o kolejności miejsc zadecydowały małe punkty wartościowania, w tej samej kolejności panowie zostali udekorowani medalami za męską kategorię. Na czwartej pozycji z dorobkiem 10 punktów zameldował się kolejny reprezentant Roszady Lipno Tymoteusz Myszuk. Piąty Samuel Kątny uzyskał 9 punktów, szósty Sylwester Flisikowski wywalczył 8 punktów. Od miejsca 6 do 15 zawodnicy uzyskali po 8 punktów, o kolejności miejsc decydowały małe punkty, widać zatem jak zacięta była rywalizacja.

Wśród pań zwyciężyła Aleksandra Łukomska z UKS Komorzanka Komorze uzyskując 8 punktów, drugie miejsce wywalczyła Agata Flisikowska z SRW Rychlik z dorobkiem 7 punktów, trzecie Amelia Przybylska z Komorzanki, która wywalczyła 5 punktów.

W owej grupie wystąpiło dwóch najstarszych zawodników Grand Prix Polski urodzonych w 1941 roku: Ryszard Komorowicz (LUKS Gry Logiczne Wronki) oraz Arseniusz Grzelak (OKS Sokół Wrocław). Warto dodać, że panowie dobrze zagrali pomimo swego wieku, Ryszard Komorowicz uplasował się na 27 pozycji (5 punktów), natomiast Arseniusz Grzelak wywalczył znakomite 9 miejsce zdobywając 8 punktów.

Tabela 1a – OPEN Ekstraliga oraz Mężczyźni Ekstraliga

Miejsce Nazwisko, Imię Klub Pkt. MSolk
1 Zyber-Moszak, Amadeusz UKS Roszada Lipno 11 45
2 Wieczorek, Sebastian OKS Sokół Wrocław 11 43
3 Wysokiński, Mateusz UKS Roszada Lipno 11 40
4 Myszuk, Tymoteusz UKS Roszada Lipno 10 42
5 Kątny, Samuel MUKS Wieża Kórnicka Kórnik 9 43
6 Flisikowski, Sylwester SRW Rychlik 8 49

 

Tabela 1b – Kobiety Ekstraliga

Miejsce Nazwisko, Imię Klub Pkt. MSolk
1 Łukomska, Aleksandra UKS Komorzanka Komorze 8 37
2 Flisikowska, Agata SRW Rychlik 7 35
3 Przybylska, Amelia UKS Komorzanka Komorze 5 35
4 Skitek, Antonina UKS Komorzanka Komorze 5 29
5 Sobkowska, Julia LUKS Gry Logiczne Wronki 5 25
6 Hoszowska, Grażyna OKSTNiS Cross Opole 5 25

 

Liga Młodzików

W tej grupie wiekowej (roczniki 2009-2011) wystąpiło 24 zawodników, 7 dziewcząt i 17 chłopców. Ich rywalizacja toczyła się w dolnej sali Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Morena. Również w tej grupie rywalizacja była zacięta, walczono o zdobycie każdego piona, każdego ważnego strategicznie pola, poziom zawodów bardzo wysoki i wyrównany, ciekawe pojedynki ubarwione przepięknymi kombinacjami. Walczono o medale wśród Dziewcząt i Chłopców. Podium OPEN Młodzików to zarazem podium chłopców. Zwycięstwo w tym znakomitym gronie odniósł reprezentant klubu LSWKS Złote Piony Bielawa Krzysztof Delalicz De Laval uzyskując 11 dużych oraz 45 małych punktów. Zaledwie trzy małe punkciki mniej od zwycięzcy uzyskał drugi na podium Radosław Leśniewski z UKS Roszada Lipno. Trzecia lokata przypadła w udziale Jakubowi Ilaszowi z klubu SRW Rychlik z dorobkiem 10 dużych i 40 małych punktów. Zawodnicy na miejscach od 4 do 8 zgromadzili po 9 dużych punktów, na dalszych trzech pozycjach po 8 punktów. Najlepsza z dziewczynek Zofia Wideł zajęła 4 miejsce, tuż za nią zameldowała się Gabriela Rumińska, na szóstym miejscu sklasyfikowany został Hugo Franek (miejsca 4-6 to zawodnicy klubu UKS Roszada Lipno). Miejsca 7 i 8 to również reprezentanci Roszady: Antoni Rumiński i Bartosz Majer. Miejsce 9 zajął Kacper Rogowski z Komorzanki Komorze, pierwszą dziesiątkę zamknął Kajetan Brzozowski z Roszady Lipno.

Dziewczęta także świetnie wypadły, na pierwszych dwóch lokatach zawodniczki uzyskały po 9 oczek dużych, na trzecim 8 oczek. Tę rywalizację wygrała reprezentująca Roszadę Lipno Zofia Wideł gromadząc 42 małe punkty, o jedno małe oczko mniej uzbierała druga na podium Gabriela Rumińska również z Roszady, trzecią pozycję zdobyła zawodniczka Komorzanki Komorze Nikola Filipiak.

Biorący udział w zmaganiach w tej grupie wiekowej także byli zadowoleni z przebiegu rywalizacji oraz ze wspaniałej atmosfery.

Tabela 2a – Liga Młodzików OPEN

Miejsce Nazwisko, Imię Klub Pkt. MSolk
1 Delalicz De Laval, Krzysztof LSWKS Złote Piony Bielawa 11 45
2 Leśniewski, Radosław UKS Roszada Lipno 11 42
3 Ilasz, Jakub SRW Rychlik 10 40
4 Wideł, Zofia UKS Roszada Lipno 9 42
5 Rumińska, Gabriela UKS Roszada Lipno 9 41
6 Franek, Hugo UKS Roszada Lipno 9 39

 

Tabela 2b – Liga Młodzików Dziewczęta

Miejsce Nazwisko, Imię Klub Pkt. MSolk
1 Wideł, Zofia UKS Roszada Lipno 9 42
2 Rumińska, Gabriela UKS Roszada Lipno 9 41
3 Filipiak, Nikola UKS Komorzanka Komorze 8 35
4 Rydz, Maja UKS Komorzanka Komorze 7 45
5 Paszkowiak, Marlena UKS Roszada Lipno 5 35
6 Kościańska, Klaudia UKS Komorzanka Komorze 3 30

 

Tabela 2c – Liga Młodzików Chłopcy

Miejsce Nazwisko, Imię Klub Pkt. MSolk
1 Delalicz, De Laval Krzysztof LSWKS Złote Piony Bielawa 11 45
2 Leśniewski, Radosław UKS Roszada Lipno 11 42
3 Ilasz, Jakub SRW Rychlik 10 40
4 Franek, Hugo UKS Roszada Lipno 9 39
5 Rumiński, Antoni UKS Roszada Lipno 9 37
6 Majer, Bartosz UKS Roszada Lipno 9 32

 

Liga Orlików

Najmniej liczna grupa wiekowa (roczniki 2012 – 2013), udział wzięło 18 zawodników: 6 dziewczynek i 12 chłopców. W tym doskonałym gronie również rywalizowano o medale w kategoriach żeńskiej i męskiej. Poziom równie wysoki i wyrównany. Zawody Orlików toczyły się w sali górnej (parter). Wydarzeniu towarzyszyła wspaniała atmosfera. Same mecze były ciekawe z dużą ilością pięknych i zmysłowo  przeprowadzonych kombinacji.

W klasyfikacji ogólnej tej grupy zwycięzcą okazał się Jan Nowaczyk z Roszady Lipno gromadząc na swym koncie aż 12 punktów, przegrał tylko ostatnią partię z drugim na podium Wiktorem Grzebyszakiem  z  Komorzanki  Komorze, Wiktor wywalczył 11 punktów. Natomiast 10 zdobytych punktów dało 3 lokatę następnemu z reprezentantów Komorzanki Komorze Franciszkowi Żukrowskiemu. Pozycję czwartą zajęła również zawodniczka z Komorza Maja Warzywoda, która ze swym klubowym kolegą Franciszkiem przegrała podium o zaledwie 3 małe oczka. Piąte miejsce uzyskała Katarzyna Dobiała z Roszady Lipno z dorobkiem 9 punktów. Na trzech następnych miejscach zawodnicy uzyskali po 8 punktów.

Wśród Dziewczynek zwycięstwo odniosła Maja Warzywoda, drugie Katarzyna Dobiała, trzecie Wiktoria Grzelak z Komorzanki (8 punktów), na 4 miejscu mając o punkt mniej uplasowała się zawodniczka Komorzanki Nikola Gauza.

Kategorię Chłopców wygrał Jan Nowaczyk przed Wiktorem Grzebyszakiem oraz Franciszkiem Żukrowskim. Czwarte miejsce z ośmioma punktami stało się udziałem Patryka Delalicz De Laval z klubu Złote Piony Bielawa, piąty Julian Surma (Komorzanka) czwartą lokatę przegrał ośmioma małymi punkcikami wartościowania.

Tabela 3a – Liga Orlików OPEN

Miejsce Nazwisko, Imię Klub Pkt. MSolk
1 Nowaczyk, Jan UKS Roszada Lipno 12 43
2 Grzebyszak, Wiktor UKS Komorzanka Komorze 11 38
3 Żukrowski, Franciszek UKS Komorzanka Komorze 10 44
4 Warzywoda, Maja UKS Komorzanka Komorze 10 41
5 Dobiała, Katarzyna UKS Roszada Lipno 9 45
6 Delalicz De Laval, Patryk LSWKS Złote Piony Bielawa 8 43

 

Tabela 3b – Liga Orlików Dziewczęta

Miejsce Nazwisko, Imię Klub Pkt. MSolk
1 Warzywoda, Maja UKS Komorzanka Komorze 10 41
2 Dobiała, Katarzyna UKS Roszada Lipno 9 45
3 Grzelak, Wiktoria UKS Komorzanka Komorze 8 29
4 Gauza, Nikola UKS Komorzanka Komorze 7 27
5 Zaremba, Natalia UKS Komorzanka Komorze 6 36
6 Gendek, Klaudia UKS Komorzanka Komorze 3 25

 

Tabela 3c – Liga Orlików Chłopcy

Miejsce Nazwisko, Imię Klub Pkt. MSolk
1 Nowaczyk, Jan UKS Roszada Lipno 12 43
2 Grzebyszak, Wiktor UKS Komorzanka Komorze 11 38
3 Żukrowski, Franciszek UKS Komorzanka Komorze 10 44
4 Delalicz De Laval, Patryk LSWKS Złote Piony Bielawa 8 43
5 Surma, Julian UKS Komorzanka Komorze 8 35
6 Hofmański, Oskar UKS Komorzanka Komorze 6 42

 

Liga Żaków

Najliczniejsza i zarazem najmłodsza grupa wiekowa (rocznik 2014 i młodsi). W zmaganiach udział w tej grupie wzięło 32 zawodników: 17 dziewczynek i 15 chłopców. Jedyna grupa z ilościową przewagą dziewczynek. Trzeba przyznać że maluszki nie tylko świetnie się bawiły, ale również wytężały swe umysły i grały przepiękne partie pokazując nam swe umiejętności gry w warcaby stupolowe stosując przemyślane kombinacje. Jest to też jedyna grupa w której zawodnik uzyskał komplet 14 punktów nie przegrywając ani nie remisując żadnego meczu, tym zawodnikiem okazał się Nikodem Brzozowski z Roszady Lipno. Poziom wśród najmłodszych był także bardzo wysoki i wyrównany w czołówce klasyfikacji. Dzieci były ogromnie zadowolone z przebiegu rywalizacji i panującej wspaniałej atmosfery. Najmłodszymi uczestnikami I Grand Prix Polski 2022 były dzieci urodzone w 2016 roku: Wiktoria Prałat z Przedszkola Bajka w Lesznie, Zofia Paszkowiak (Roszada Lipno), Weronika Jagodzińska (Przedszkole Bajka w Lesznie), Agata Stróżyk (MKSW Pat Miejska Górka), Oliwia Kulesza (Przedszkole Bajka w Lesznie), Hanna Królikowska (Przedszkole Bajka w Lesznie) oraz całkowicie najmłodszy zawodnik Piotr Radkiewicz z Roszady Lipno.

W klasyfikacji ogólnej Żaków pewne zwycięstwo zapewnił sobie zdecydowany lider tego grona Nikodem Brzozowski z UKS Roszada Lipno osiągając znakomity wynik z 14-punktową zdobyczą, Nikodem nie przegrał ani nie zremisował żadnej partii uzyskując komplet punktów. Drugie miejsce stało się udziałem klubowego kolegi Nikodema z Roszady Michała Leśniewskiego ze zdobyczą 12-punktową, Michał uległ tylko zwycięzcy Nikodemowi. Trzecią lokatę zdobyła zawodniczka Komorzanki Komorze Danuta Bożejewicz z dorobkiem dziesięciu punktów. Szymon Szóstek – kolega klubowy Danuty – przegrał podium o sześć małych oczek. Dalsze dwie pozycje to również zawodniczki z z Komorza: piąta Kinga Zdrojowa (9 punktów) która wyprzedziła zaledwie o 1 mały punkcik Wiktorię Bednarek. W tym miejscu naocznie widać jak zacięta była rywalizacja gdyż siódma w generalce Wiktoria Zając z Roszady przegrała z Wiktorią Bednarek dopiero trzecim wartościowaniem. Po dziewięć punktów uzyskali jeszcze Michał Menes (Roszada Lipno) oraz Grzegorz Wojcieszak (Komorzanka). Czterech zawodników wyjechało ze zdobyczą 8 punktów, sześciu zawodników uzyskało po 7 punktów. W kategorii Dziewczynek liderką została Danuta Bożejewicz, Drugą lokatę zajęła Kinga Zdrojowa, trzecie miejsce zdobyła Wiktoria Bednarek (wszystkie Komorzanka Komorze), następne trzy pozycje zajęły dziewczynki z Roszady Lipno: Wiktoria Zając, Jagna Menes oraz Laura Sikora zdobywając odpowiednio 9, 8 i 7 punktów. W klasyfikacji Chłopców najwyższy stopień podium przypadł dla bezkonkurencyjnego Nikodema Brzozowskiego, druga pozycja stała się udziałem Michała Leśniewskiego (obaj Roszada Lipno), trzecią lokatę wywalczył Szymon Szóstek z Komorza. Na dalszych pozycjach zostali sklasyfikowani Michał Menes z Roszady i Grzegorz Wojcieszak z Komorzanki Komorze (obaj po 9 dużych punktów). Troje następnych zawodników: Jakub Murawski, Wojciech Kaczmarek i Witold Nowak (cała trójka z Roszady Lipno) uzyskało po 8 oczek dużych, o miejscach zadecydowały małe oczka.

Tabela 4a – Liga Żaków OPEN

Miejsce Nazwisko, Imię Klub Pkt. MSolk
1 Brzozowski, Nikodem UKS Roszada Lipno 14 46
2 Leśniewski, Michał UKS Roszada Lipno 12 42
3 Bożejewicz, Danuta UKS Komorzanka Komorze 10 47
4 Szóstek, Szymon UKS Komorzanka Komorze 10 41
5 Zdrojowa, Kinga UKS Komorzanka Komorze 9 42
6 Bednarek, Wiktoria UKS Komorzanka Komorze 9 41

 

Tabela 4b – Liga Żaków Dziewczęta

Miejsce Nazwisko, Imię Klub Pkt. MSolk
1 Bożejewicz, Danuta UKS Komorzanka Komorze 10 47
2 Zdrojowa, Kinga UKS Komorzanka Komorze 9 42
3 Bednarek, Wiktoria UKS Komorzanka Komorze 9 41
4 Zając, Wiktoria UKS Roszada Lipno 9 41
5 Menes, Jagna UKS Roszada Lipno 8 39
6 Sikora, Laura UKS Roszada Lipno 7 34

 

Tabela 4c – Liga Żaków Chłopcy

Miejsce Nazwisko, Imię Klub Pkt. MSolk
1 Brzozowski, Nikodem UKS Roszada Lipno 14 46
2 Leśniewski, Michał UKS Roszada Lipno 12 42
3 Szóstek, Szymon UKS Komorzanka Komorze 10 41
4 Menes, Michał UKS Roszada Lipno 9 39
5 Wojcieszak, Grzegorz UKS Komorzanka Komorze 9 38
6 Murawski, Jakub UKS Roszada Lipno 8 43

 

Normy kategoriowy wykonali:

Tabela 5 – Normy na kategorie

Nazwisko, Imię Klub Liga Norma
Sobkowska, Julia LUKS Gry Logiczne Wronki Ekstraliga IV
Majer, Bartosz UKS Roszada Lipno Liga Młodzików IV
Paszkowiak, Marlena UKS Roszada Lipno Liga Młodzików IV
Żukrowski, Franciszek UKS Komorzanka Komorze Liga Orlików IV
Zając, Wiktoria UKS Roszada Lipno Liga Żaków IV
Bednarek, Wiktoria UKS Komorzanka Komorze Liga Żaków IV
Gauza, Nikola UKS Komorzanka Komorze Liga Orlików V
Wojcieszak, Grzegorz UKS Komorzanka Komorze Liga Żaków V

 

Zakończenie

Po zakończeniu rozgrywek przez dwie najmłodsze grupy wiekowe wszyscy udali się na obiad do Pensjonatu Rogatka mieszczącego się w Rynku w Osiecznej, obiad był o godzinie 14:00. Ceremonia zakończenia I Grand Prix Polski 2022 odbyła się dwuetapowo. Po powrocie z pysznego obiadu odbyła się dekoracja Orlików i Żaków w kategoriach Dziewczęta i Chłopcy. Następnie po zakończeniu zmagań przez dwie najstarsze grupy odbyła się ceremonia dekorowania Młodzików i Ekstraligi również w kategoriach żeńskich i męskich. Pierwsze trójki poszczególnych kategorii otrzymały medale, wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki. Nagrody wręczali panowie Zbigniew Myszuk jako Dyrektor Grand Prix oraz Jacek Stróżyk – Prezes Wielkopolskiego Związku Warcabowego oraz pani Dorota Nowaczyk. Na twarzach wszystkich zawodników rysowały się malownicze uśmiechy, które wyrażały zadowolenie ze świetnej  organizacji i przebiegu zmagań. Dyrektor Grand Prix Polski podziękował wszystkim zawodnikom za wspaniałą, czystą sportową rywalizację, sędziom za ich pracę oraz wszystkim tym, którzy poprzez swoją pracę, poświęcenie i zaangażowanie przyczynili się do uatrakcyjnienia turnieju oraz pomagali w przygotowaniach i w trakcie trwania zawodów.

Jak wspomniano na wstępie był to turniej rekordowy jeśli chodzi o zgłoszonych i startujących zawodników. Ten fakt cieszy tym bardziej, że pomimo trwającej epidemii koronawirusa zawodnicy podjęli odważne decyzje i przyjechali. Zauważyć można, że zawodnicy są głodni grania i chętnie biorą udział w zawodach. Z niecierpliwością oczekują następnego turnieju z cyklu Grand Prix Polski. Już dziś organizatorzy zapraszają wszystkich na kolejny przystanek, który odbędzie się  12 lutego 2022 roku w Lututowie.

Ze sportowym pozdrowieniem

Robert Sobczyk