Marczuk ponownie najlepszy w Firleju

408

W dniach 29 kwietnia – 3 maja 2011 roku w Firleju rozegrany został VIII Puchar Ziemi Lubelskiej w warcabach 100-polowych. Organizatorem turnieju był KS NiS Hetman Lublin. Podobnie jak przed rokiem nie dopisała frekwencja. Na starcie stanęły tylko 24 osoby, w tym 12 z lubelskiego Hetmana. Gdyby dojechali wszyscy awizowani zawodnicy, mógłby to być jeden z najciekawszych turniejów w historii tej imprezy. Niestety, nie zdołali ostatecznie dotrzeć na Lubelszczyznę tacy warcabiści, jak Szczybyło, Daliga, Morzy, Niczyporuk czy Pawłowska.

W tej sytuacji głównymi faworytami do zwycięstwa byli przedstawiciele gospodarzy Sosnowski i Bajdak oraz ubiegłoroczny triumfator Tomasz Marczuk z Sokoła Wrocław. Do tych, którzy mogliby pomieszać im szyki, należeli przede wszystkim Białostocczanie – Wieczorek, Fiedoruk i Morgiewicz oraz Czarski i Furtak z Hetmana Lublin.

Po czwartej rundzie samodzielnym liderem został Marczuk i wydawało się, że spokojnie utrzyma prowadzenie do końca. Tymczasem w przedostatniej, ósmej rundzie niespodziewanie stracił punkt w partii z Morgiewiczem i został doścignięty przez Sosnowskiego. Ostatnie pojedynki nic nie zmieniły i o ostatecznej kolejności zadecydowały punkty pomocnicze. I znów, jak w roku ubiegłym, nie wystarczył solkoff! Wtedy Marczuk wyprzedził Horowskiego dzięki lepszemu wynikowi z Józefem Bajdakiem. Teraz również Bajdak rozdawał karty. Jego porażka z Marczukiem sprawiła, że po raz drugi z rzędu zdobywcą Pucharu Ziemi Lubelskiej został zawodnik Sokoła Wrocław. Tym razem na drugim miejscu znalazł się Sosnowski, który z Bajdakiem zremisował. Na trzecim miejscu finiszował niezagrożony Bajdak. Czołowa trójka miała wyraźną przewagę nad resztą stawki.

Klasyfikacja końcowa VIII Pucharu Ziemi Lubelskiej

źródło: hetman.lublin.pl