Kalendarz FMJD 2018

2378

Wszystkie federacje otrzymały w czasie kongresu FMJD kalendarz na rok 2018. Jest nieco mniej turniejów w ramach Pucharu Świata, ale mamy za to długo oczekiwane Młodzieżowe MŚ w warcabach 64-polowych. Co nas zatem czeka.

Mistrzostwa Świata
przyszły rok, to rok w którym mają się odbyć mecze. Czekają nas dwa pojedynki rutyny z młodością: Szwarcman (50) -Boomstra (24) oraz Golubiewa (50) – Sadowska (26).

W Bergamo (Włochy) odbędą się MŚ w blica i aktywne (30 maja – 1 czerwca), a udział w turnieju można też połączyć z trzydniowym turniejem, który zaczyna się tam zaraz po MŚ. W tych MŚ nie ma limitu uczestników z kraju.

Puchar Świata
Odbędą się cztery turnieje:
– Hungary Open, Budapeszt 20-20 maja
– Polish Open, Szczyrk 18-26 sierpnia
– Turkish Open, Izmir 16-23 września
– O Puchar założyciela federacji Izraela, Tel-Aviv 15-21 października

Młodzież
Najważniejsze wydarzenie to oczywiście Olimpiada Młodzieżowa w Horyńcu-Zdrój (29 września – 8 października). Po raz pierwszy również dla dziewcząt. W każdym z turniejów weźmie udział po 16 drużyn wyłonionych wg specjalnego algorytmu na podstawie wyników MMŚ z trzech ostatnich lat. Polska w obu turniejach wystawia po dwie drużyny. Drużyny są trzyosobowe – do 13, 16 i 19 lat.
Młodzieżowe MŚ odbędą się na Białorusi w dniach 28 października – 3 listopada.

64
Czekają nas MŚ kobiet i mężczyzn w Turcji (24-29 września). Zasady podobne do ME100. Federacja może zgłosić dowolną ilość zawodników. Jeden na koszt organizatora. Warto zatem walczyć w MP64! Związek pokryje wszystkie koszty udziału dla mistrzów.
Również w Turcji odbędą się Młodzieżowe MŚ (2-8 maja). W porównaniu do MMŚ100 dochodzi jedna kategoria wiekowa (poniżej 8go roku życia, czyli roczniki 2011 i młodsze). We wszystkich z pięciu turniejów Polska może wystawić po 3 zawodników, czyli łącznie 30 młodych warcabistów może polecieć do Turcji. Inną zmianą w stosunku do MMŚ100 jest przyjmowanie bezpłatnych uczestników. Nie pierwszy a trzeci w każdej grupie jest przyjmowany bezpłatnie.

25-go listopada będzie obradował Zarząd FMJD. Jeżeli ktoś z naszych klubów ma apetyt na zorganizowanie imprezy światowego/europejskiego formatu w 2019 roku, to należy napisać o tym na adres biura odpowiednio wcześniej aby PZWarc mógł na czas wystąpić z pismem do FMJD. Szczególnie pożądani są organizatorzy MŚ/ME w warcabach 64-polowych. Nie ma też przeciwwskazań by oprócz Polish Open inny turniej w Polsce był częścią Pucharu Świata.

Niewiele wiadomo o kalendarzu EDC. Z nieoficjalnych informacji możemy spodziewać się MME w Kownie a niemal na pewno na Litwie.
EDC poszukuje ciągle organizatora ME kobiet i ME mężczyzn. Tu również jest możliwość podjęcia się przeprowadzenia takiej imprezy (łącznie lub tylko kobiet czy mężczyzn).