Festiwal Gier Umysłowych w Lublinie

487

Z inicjatywy UKS “Grom” działającego przy Szkole Podstawowej Nr 2 zorganizowany został po raz pierwszy w Lublinie Festiwal Gier Umysłowych. Odbył się on w dniach 31 maja – 1 czerwca w salach SP Nr 2 przy ul. Mickiewicza 24.

Równolegle toczyły się rozgrywki w takich grach, jak szachy, go, scrabble, gomoku, abalone. szachy japońskie, shogi dobutsu, atari-go. Nie mogło też na takim festiwalu zabraknąć miejsca dla polskiej gry, czyli warcabów stupolowych.

Turniej warcabowy rozegrano w niedzielę, 1 czerwca, z udziałem 20 osób.

Do Lublina przyjechało kilkoro znanych zawodników spoza naszego województwa (bracia Wocialowie z Mińska Mazowieckiego, Tomasz Marczuk z Sokoła Wrocław, Teresa Jóśk z Marek k. Warszawy).

Zwyciężył pewnie Marcin Wocial, uzyskując w siedmiu rundach 13 pkt. Na drugim miejscu uplasował się Łukasz Wocial (10 pkt). Obaj nie ponieśli, jako jedyni, żadnej porażki. Na najniższym stopniu podium znalazł się, dzięki najlepszemu wartościowaniu, Andrzej Sosnowski z Krasnegostawu (9 pkt).

Nie udał się start, mimo wygranej w ostatniej rundzie z Sosnowskim, Tomaszowi Marczukowi, byłemu wicemistrzowi Polski w grze aktywnej, który zajął dopiero czwarte miejsce, ponosząc dwie porażki (z Marcinem Wocialem i Józefem Bajdakiem). O niepowodzeniu mogą też mówić nasi faworyci – Bajdak (uległ zwycięzcy turnieju oraz Sosnowskiemu) i Michał Czarski. Ten ostatni przegrał już w pierwszej rundzie z najstarszym uczestnikiem festiwalu Janem Samolejem. Pan Jan poszedł za ciosem, remisując w kolejnym pojedynku z Iwoną Flak a w następnym był o krok od remisu z Marczukiem.

W niedzielę, w barwach Hetmana pierwszy występ w oficjalnym turnieju zanotował Artur Nieścierowicz. Debiutant wypadł całkiem przyzwoicie, plasując się z dorobkiem 4 pkt na 13 miejscu.

Oto czołówka turnieju:

1. Marcin Wocial (Diagram Mińsk Maz.) – 13 pkt, 2. Łukasz Wocial (Diagram Mińsk Maz.) – 10, 3. Andrzej Sosnowski (Krasnystaw) – 9, 4. Tomasz Marczuk (Sokół Wrocław) – 9, 5. Józef Bajdak (Hetman Lublin) – 9, 6. Jan Samolej (Zalesie) – 9, 7. Michał Czarski (Hetman Lublin) – 8, 8. Teresa Jóśk (Struga Marki) – 8, 9. Iwona Flak (Hetman Lublin) – 7, 10. Bogusław Loska (Chybie k. Cieszyna) – 6…. …. 13. Artur Nieścierowicz (Hetman Lublin) – 4.

Normy na IV kategorię warcabową wypełnili: Bogusław Loska oraz uczennice miejscowej SP Nr 2 Róża Sówka i Gabriela Pielaszkiewicz.

Róża Sówka wygrała ponadto klasyfikację zawodników do lat 18.

Zawody sędziował Leszek Stefanek.

źródło: hetman.lublin.pl