Dziś w nocy w wieku 69 lat zmarł wiceprezes PZWarc – Stanisław Markowski

426
Stanisław Markowski

Stanisław Markowski Zarząd Polskiego Związku Warcabowego łącząc się w żalu składa wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim śp. Stanisława Markowskiego.

Wspomnienie o Stanisławie Markowskim (1941-2010) przygotowane przez Jacka Pawlickiego

Wspomnienia o Staszku 12 października 2010

Odszedł od nas wielki nasz przyjaciel propagator i organizator życia warcabowego w Polsce i na świecie. Mój wieloletni i serdeczny przyjaciel Staszek Markowski. Poznaliśmy się w 1963 roku w Międzygórzu podczas kursu sędziów warcabowych. Po zakończeniu szkolenia wszyscy uczestnicy zdawali egzamin. Pamiętam jakby to było wczoraj. Wśród uczestników kursu był młody człowiek i bardzo się denerwował. Podeszłam do niego, aby dodać mu otuchy “proszę się nie denerwować, wszystko będzie dobrze” uspakajam Go. I rzeczywiście egzamin zdał celująco. Tak zaczęła się nasza prawie 60-letnia przyjaźń, która przetrwała aż do Jego odejścia w inny świat. Staszku byłeś miłośnikiem warcabów. Przez wiele lat byłeś dyrektorem zbiorczej szkoły miejsko gminnej w Poczesnej, gdzie jako nauczyciel i pedagog zajmowałeś się popularyzacją warcabów w Polsce. Staszek jako pierwszy zainicjował i zorganizował naukę warcabów w byłym woj. Częstochowskim.

Jego osobiste zaangażowanie w pracę z młodzieżą spowodowało zainteresowanie się tą polską dyscypliną sportową – warcabami- młodzież szkolną na terenie całej Polski. Podczas licznych seminariów i spotkań ukazywał piękno tej królewskiej gry i zachęcał do jej uprawiania. Nie tylko jednak interesował się warcabami, prowadził regularne zawody i szkolenie w tenisie stołowym dla młodzieży. Sam grał codziennie w tenisa stołowego, jak również uprawiał i szkolił szachistów.

Wychował wielu zdolnych warcabistów, którzy startując w turniejach krajowych, międzynarodowych i światowych osiągnęli tytuły mistrzowskie. Przez wiele lat uczył i trenował swoja uczennicę Ewę Minkinę Schalley, która w 1997 roku podczas Mistrzostw Świata Kobiet w Mińsku Mazowieckim została wicemistrzynią Świata Kobiet i pierwszą arcymistrzynią międzynarodową.

Staszek zorganizował w 1977 roku pierwsze Indywidualne Mistrzostwa Polski w Poraju k./Częstochowy, które z upływem lat odbywały się w obsadzie międzynarodowej, a startowali w nich tacy mistrzowie i arcymistrzowie świata jak Anatolij Gantwarg, Wiaczesław Szczegolew, Wadim Wirny, Elena Michałowskaja, Elena Altszul, Zoja Sadowskaja i wielu innych sławnych zawodników. Odbywały się one przez 12 kolejnych lat.

W 1986 wybrany został prezesem Polskiego Towarzystwa Warcabowego i funkcję tę pełnił do 1994 roku. W 1992 roku był inicjatorem i organizatorem Mistrzostw Świata Kadetów w Częstochowie. Przez 20 lat do chwili obecnej prowadził czołowy Klub Warcabowy “Złota Dama Grom Poczesna”. Od 2005 roku był wiceprezesem Polskiego Związku Warcabowego. Współpracował z zawodnikami niewidomymi i słabowidzącymi zrzeszonymi w Nyskim Crossie, gdzie prowadził szkolenia i ich trenował.

Do końca życia był bardzo aktywny – szkolił, trenował. Szczególnie interesował się młodzieżą. Jego praca trenerska została wysoko oceniona. Został odznaczony nagrodą trenera roku I stopnia. Za pracę z młodzieżą odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką za Zasługi dla Sportu, odznaczeniem Za zasługi dla Kultury i wielu innymi odznaczeniami i dyplomami.

Staszku będzie nam wszystkim warcabistom bardzo Cię brakowało, Twojego uśmiechu, żartów, życzliwości dla wszystkich. Starałeś się każdemu pomagać. Znaliśmy się prawie 60 lat, czas mijał, a Ty się nie zmieniałeś, zawsze taki sam. Zawdzięczam Ci bardzo dużo w ciężkich dla mnie chwilach zawsze mi pomagałeś, doradzałeś, podtrzymywałeś na duchu.

Żegnaj Staszku, kiedyś spotkamy się na tym lepszym świecie i zagramy w nasze ukochane warcaby.

Maria Moldenhawer Frej