Dwa wspaniałe osiągnięcia na zakończenie roku

951
2012-12_sadowska_daliga

Autor zdjęć: Jacek Pawlicki

W bardzo dobrym stylu bieżący rok zakończyli Polscy warcabiści. Najpierw Natalia Sadowska zajęła trzecie miejsce w Światowych Igrzyskach Gier Umysłowych (SportAccord World Mind Games), które rozegrane zostały w Pekinie w dniach 12-19 grudnia 2012 roku. W rozgrywkach startowało 12 najlepszych zawodniczek oraz 16 najlepszych zawodników z Pucharu Świata (FMJD World Cup). Wśród nich była Natalia, która swoją grą udowodniła, że należy do czołowych warcabistek naszego globu. W pokonanym polu zostawiła m.in. wielokrotną mistrzynię świata Łotyszkę Zoję Gołubiewą oraz tegoroczną zwyciężczynię II. Olimpiady Sportów Umysłowych Białorusinkę Olgę Fedorowicz, którą pokonała w meczu o III miejsce. W turnieju głównym (i w blitzu) zwyciężyli Matrena Nogowitsyna oraz Aleksander Georgiew (oboje Rosja).

Obok warcabów w programie Światowych Igrzysk Gier Umysłowych są: brydż, go, szachy i szachy chińskie.

logo_sportaccord

Zobacz SportAccord World Mind Games | Mecz Gołubiewa – Sadowska (komentarz GMI Juri Anikiejew)

Tymczasem na drugim końcu Świata, w Hijken (Holandia), mniej więcej w tym sammym czasie, 16-22 grudnia, rozgrywane były Mistrzostwa Świata juniorów oraz juniorów młodszych. W turnieju wystartowało 12 Polaków. Największą niespodziankę sprawił Władysław Daliga, który w kategorii juniorów zajął drugie miejsce. Jest to niebywały sukces na zakończenie jego bogatej młodzieżowej kariery. W turnieju pokonał on mi.in Holendrów Thijsa van den Broeka oraz Stevena den Hollandera. Pozostali Polacy zagrali poprawnie, ale bez rewelacji. Długo w czołówce juniorów trzymał się Mateusz Piątek, który ostatecznie zajął X miejsce, wśród juniorek Arleta Flisikowska również cały czas w czołówce i ostatecznie VIII miejsce, a przyszłoroczny uczestnik Mistrzostwa Świata seniorów Oskar Budis zajął XI miejsce w juniorach młodszych. Wśród juniorów zwyciężyli Hanqing Zhao (Chiny) oraz Leonids Cilevics (Łotwa), natomiast najlepsi u juniorów młodszych byli Angelina Popova (Rosja) oraz Martijn van IJzendoorn (Holandia).