Drugi Turniej Grand Prix Wilkołaza

488

W sobotę, 28 stycznia 2012 roku, w Zespole Szkół w Wilkołazie rozegrany został drugi turniej VIII edycji Grand Prix Wilkołaza w warcabach 100-polowych.

Mimo silnego mrozu na zawody dotarło 20 osób, w tym pierwsza szóstka z poprzedniego turnieju.

Teraz też ci sami zawodnicy uplasowali się na miejscach od 1 do 6, chociaż w nieco zmienionej kolejności. Szkoda, że zabrakło kilku czołowych warcabistów Hetmana (Czarski, Furtak, B. Wójcik), ale mimo ich absencji rywalizacja miała bardzo interesujący przebieg. Już w pierwszych rundach doszło do niespodzianek, których sprawcami byli miejscowi gracze. Faworyzowana Emilia Bober uległa nieoczekiwanie Pawłowi Pelcowi a czyniący systematyczne postępy Paweł Malarczyk urwał cenny punkt Tomkowi Marczukowi (aktualnemu wicemistrzowi Polski w grze aktywnej!).

Turniej Nr 3/4 odbędzie się 11 lutego 2012, początek o godz. 9:30 w Zespole Szkół w Wilkołazie.

Znakomitym startem popisał się Andrzej Sosnowski, który wygrał początkowe cztery pojedynki (m. in. ze Stefankiem i z Bajdakiem) i o dwa punkty odskoczył od grupy pościgowej (Stefanek, Marczuk i Malarczyk). Niestety, nie zdołał utrzymać tempa do końca turnieju. Już w piątej rundzie został zatrzymany przez Malarczyka a ponieważ w równolegle rozgrywanej partii Stefanek pokonał Marczuka, na dwie rundy przed końcem mieliśmy trzech liderów (Sosnowski, Stefanek, Malarczyk). W szóstej rundzie Stefanek dopiero w końcówce przełamał opór Malarczyka, inkasując trochę szczęśliwie 2 punkty. Swoje partie wygrali też m.in. Bajdak z Bober i Jola Pich z Pawłem Pelcem a Sosnowski zremisował z Marczukiem.

Przed ostatnią rundą prowadził Stefanek (10 pkt). Za nim plasowali się Sosnowski i Bajdak (po 9), Malarczyk i Paweł Budniak (po 8) oraz Marczuk, Pich i Łukasz Gałat (po 7). O czołowych miejscach w tabeli miały rozstrzygnąć partie Bajdak – Stefanek, Sosnowski – Pich, Marczuk – Budniak i Malarczyk – Gałat. Zgodnie z przewidywaniami swoje pojedynki wygrali Marczuk i Malarczyk. Stefanek zdołał zrewanżować się Bajdakowi za porażkę w pierwszym turnieju i tym samym zapewnił sobie zwycięstwo w drugim.

Najdłużej trwała partia Sosnowskiego z Pich. Jola była bliska zwycięstwa nad renomowanym rywalem, ale brak doświadczenia sprawił, że musiała zadowolić się jednym punktem.

Oto kolejność czołowej „10” turnieju nr 2/4 : 1. Leszek Stefanek (Hetman) – 12 pkt, 2. Andrzej Sosnowski (Hetman) – 10, 3. Paweł Malarczyk (Wilkołaz) – 10, 4. Tomasz Marczuk (Sokół Wrocław) – 9, 5. Józef Bajdak (Hetman) – 9, 6. Jolanta Pich (Podkarpacie Przemyśl) – 8, 7. Paweł Budniak (Hetman) – 8, 8. Andrzej Łysakowski (Wilkołaz) – 8, 9. Hubert Samolej (Wilkołaz) – 8, 10. Łukasz Gałat (Wilkołaz) – 7.

Klasyfikacja końcowa: turniej nr 2

O bezkompromisowej walce może świadczyć fakt, że tym razem żaden z uczestników turnieju nie uniknął porażki. Normę na V kategorię warcabową wypełnił Paweł Pelc a na IV kategorię Andrzej Łysakowski (na co dzień wójt gminy Wilkołaz). Zawody sędziował Konrad Bieżyca. Po dwóch turniejach nastąpiła zmiana na pozycji lidera. Prowadzi Stefanek (88 pkt) przed Sosnowskim (85), Bajdakiem (80), Malarczykiem (73), Marczukiem (71) i Pich (58). Ostatnie dwa turnieje VIII edycji Grand Prix odbędą się 11 oraz 25 lutego 2012 roku.

źródło: www.hetman.lublin.pl