Żegnaj Zdzisławie

3306

W dniu dzisiejszym, w wieku 83 lat, odszedł od nas na zawsze Zdzisław Porochnicki. Proszę wybaczyć, że zdjęcia Zdzisława (Barlinek, 2003) nie umieściłem w czarnej obwódce. Zwyczajnie nie potrafię. Tak pogodny i życzliwy światu człowiek po prostu nie pasuje do czarnej ramki.
Weteran warcabów. Brał udział w pierwszych oficjalnych MP (Drużynowe MP, Ełk 1975) oraz w pierwszych Indywidualnych MP (Poraj, 1977). W MP brał udział 17  razy. Najlepsze miejsce (VII) zajął we Wrzosowej w 1982 roku. Przez wiele lat był w żelaznym składzie drużyny z Poczesnej, która chyba nigdy nie była najsilniejsza rankingowo, ale mimo to potrafiła aż 8 razy zdobyć złoto. Taki był też Zdzisław. Waleczny i nieustępliwy. Stopniowo z zawodnika stawał się działaczem, trenerem i sędzią. Jeszcze dwa lata temu prowadził finał MP.
Od wielu lat dokuczało mu wiele chorób. Ale do ogromnej ilości różnych tabletek podchodził racjonalnie i z humorem. Jakiś czas temu mieszkaliśmy razem w Srebrnej Górze podczas turnieju. Zdzisław wyłożył mi swoją filozofię – w mojej robociarskiej dzielnicy Raków jest taki skwerek, gdzie spotykają się koledzy z Huty. Przychodzą i licytują się kto ma ile tabletek i kto bardziej cierpi. Co ja będę z tymi “dziadami” rozmawiał o tabletkach, ja wolę iść do Domu Kultury i grać z dzieciakami w warcaby.
Oczywiście mówił to wszystko z właściwą sobie swadą i uśmiechem. I w tym Domu Kultury wychował sporą gromadkę naprawdę dobrych zawodników.
Wszystkim nam będzie brakowało Twojego uroku, elegancji, poczucia humoru, otwartości,  serdeczności dla ludzi. Dzisiaj powinieneś być w Dąbkach! Tam są też Twoi przyjaciele z turniejów weteranów. Byliście razem na I ME50+ w Mławie 16 lat temu… zostawiłeś ich!  Zostawiłeś nas wszystkich. Zostawiłeś nas bardzo, ale to bardzo smutnych….

Żegnaj Przyjacielu.
J.P.

==========================================
Pogrzeb ś.p. Zdzisława Porochnickiego w piątek 1-go grudnia o godzinie 12:00 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus (cmentarz Kule).
Częstochowa, ulica Cmentarna 47
==========================================


Zdzisław Porochnicki 12 VII 1934 – 27 XI 2017

Złoty Potok 1978. Zdzisław i Andrzej Kosmala starają się obalić analizę Andrzeja Kawczyńskiego


Rodzinne zdjęcie I ME Weteranów


Janów Lubelski 1995 – Złoci medaliści Drużynowych MP


Świnoujście 1996 – Srebrni medaliści DMP

Szczecin 1981 – rodzinne zdjęcie uczestników DMP (Zdzisław drugi od lewej).

Barlinek 2003 – blic na jeziorkiem

Mińsk Mazowiecki 1997 – sędzia Memoriału Freja


Młodzieżowe DMP Malechowo 2004. Narada sędziów.

Darłówko 1996

Srebrna Góra 2006

III MP, Poraj 1979. Zdzisław z zaciekawieniem przygląda się pozycji u R. Sawczyka.

 

Lututów 2015 – jako sędzia główny Finału MP.