Wszystkie światła na Hilversum

830
WrBlinddammen2014_logo

WrBlinddammen2014_logoObok MŚ w Dąbkach drugim centrum warcabowych wydarzeń będzie w najbliższych dniach holenderskie Hilversum. Już jutro Ton Sijbrands przystąpi do próby ustanowienia kolejnego rekordu w grze na ślepo.  Poprzedni rekord Sijbrandsa (28 partii) poprawił dwa lata temu Erno Prosman (30). Tym razem Sijbrands zmierzy się z 32 przeciwnikami. Aby rekord był zaliczony, T.Sibrands musi uzyskać minumum 70% puntków. Wszystkie partie będą transmitowane na  żywo na stronach symultany.

W tym samym miejscu odbędą się w sobotę IX Mistrzostwa Świata w blica.  Ze światową czołówką będą rywalizować trzej warcabiści z Polski: B.Goronowski i G.Siuda (Lokator) oraz P.Chmiel (Admirał) (wyjazd nie jest finansowany przez PZWarc). Wyniki na bieżaco na stronach turnieju

Zwraca uwagę oryginalny system tego turnieju.

 

Zawodnicy rozegrają 9 rund systemem szwajcarskim. Po 9ciu rundach pierwsza szestnastka gra dalej pucharowo. W kolejności miejsc po 9 rundach zawodnicy będą wybierać swojego przeciwnika (lider może, jeśli sobie życzy, zagrać z wiceliderem).  

Runda X – pierwsza szestnastka gra pucharowo JEDNĄ partię. W przypadku remisu następuje dogrywka (partia superblica 3’+2″; kto jeszcze nie wie, superblic to gra do pierwszej wygranej z zachowaniem czasu na zegarze po każdej remisowej partii). Pozostali zawodnicy sa kojarzeni w systemie szwajcarskim.

Runda XI – pierwsza ósemka pucharowo. Pokonani w pucharach w poprzedniej rundzie wracają do szwajcara i są w nim normalnie kojarzeni. Mają zaliczone punkty z parti podstawowej z poprzedniej rundy (czyli 0 lub 1 jeżeli przegrali po barażu).

Runda XII – półfinał w strefie pucharowej. Pokonani z ćwierćfinałów na opisanych wyżej zasadach wracają do szwajcara.

Runda XIII – Zwycięzcy z półfinałów grają finałową partię i dzielą pomiędzy siebie złoto i srebro. Pokonani w półfinałach wracają do szwajcara, którego stawką jest brązowy medal.

Główna zaleta systemu to bezpośrednia walka o główne trofeum.

Kibicujmy naszym w nadchodzącą sobotę. Gramy w Dąbkach,  gramy w Hilversum!