IX Edycji Grand Prix Wilkołaza

752

W dniu 12 stycznia 2013 r. od godz. 9:30 w Zespole Szkół w Wilkołazie odbędzie się turniej nr 2/4 IX Edycji Grand Prix Wilkołaza. Zapisy w dniu turnieju od godz. 9:00. Bliższe informacje: tel. 726 202 899. W załączeniu regulamin imprezy oraz plakat informujący. Poniżej relacja z pierwszego turnieju ze strony Hetmana Lublin.

W sobotę, 8 grudnia 2012 roku w Zespole Szkół w Wilkołazie rozegrano pierwszy z czterech zaplanowanych turniejów IX Edycji Grand Prix Wilkołaza w warcabach stupolowych.

Imprezę uroczyście otworzył wójt gminy Wilkołaz Andrzej Łysakowski w obecności dyrektora Zespołu Szkół Jana Kozioła.

Na starcie stanęły 23 osoby. Oprócz zawodników z Lubelszczyzny do Wilkołaza zawitali również warcabiści z Przemyśla, Horyńca-Zdroju i, po raz pierwszy, z Krosna. Wśród tych ostatnich był nowy talent – reprezentujący Unię Horyniec – dwunastoletni Jakub Gazda, który w tym roku wygrał m.in.turnieje w Jaśle oraz kilka dni temu w Horyńcu, wyprzedzając w nich naszego Józefa Bajdaka

Rozegrano tradycyjnie 7 rund systemem szwajcarskim z tempem 20 minut na zawodnika.

Po trzech rundach z kompletem punktów liderowali Jakub Gazda, Wiktor Nesterak (obaj Unia Horyniec) i Leszek Stefanek (Hetman Lublin). W czwartej rundzie Stefanek nieco szczęśliwie pokonał Nesteraka a Gazda wygrał z Michałem Czarskim. W piątej rundzie w pojedynku na szczycie Stefanek ,mimo straty kamienia i silnego niedoczasu, zdołał uratować remis z Gazdą i na ostateczne rozstrzygnięcia musieliśmy jeszcze poczekać.

Szósta runda nie wyjaśniła głównej zagadki. Liderzy zremisowali swoje pojedynki (Stefanek z Sosnowskim a Gazda z Bajdakiem). Przed ostatnią odsłoną Stefanek i Gazda mieli po 10 pkt i wyprzedzali Sosnowskiego, Bajdaka i Składanowskiego (po 9 pkt) oraz Malarczyka (8 pkt).

W decydujących o końcowej kolejności partiach zmierzyli się Składanowski ze Stefankiem, Malarczyk z Gazdą i Bajdak z Sosnowskim. Wydawało się, że o pierwszym miejscu rozstrzygnie punktacja pomocnicza. Do tego jednak nie doszło, gdyż o niespodziankę postarał się Paweł Malarczyk, który, jako jedyny, zdołał pokonać Gazdę i tym samym pomógł swemu krajanowi Stefankowi w odniesieniu turniejowego zwycięstwa.

Wśród pań o palmę pierwszeństwa rywalizowały zawodniczki ze ścisłej krajowej czołówki Stowarzyszenia Cross – Jola Pich, Emilia Bober i Barbara Wójcik. Najwyżej z nich uplasowała się aktualna mistrzyni Polski kobiet niewidomych i słabowidzących – Pich. W jedynym bezpośrednim pojedynku między nimi Wójcik wygrała z Bober.

Normy na wyższe kategorie warcabowe wypełnili: Paweł Pelc z Wilkołaza (IV), Adam Składanowski z Krosna (IV) i Mariusz Gazda z Krosna (V).

Oto czołowa “10” turnieju nr 1/4:

1. Leszek Stefanek (Hetman) – 12 pkt, 2. Jakub Gazda (Unia Horyniec-Zdrój) – 10, 3. Andrzej Sosnowski (Hetman) – 10, 4. Józef Bajdak (Hetman) – 10, 5. Paweł Malarczyk (Wilkołaz) – 10, 6. Wiktor Nesterak (Unia) – 9, 7. Michał Czarski (Hetman) – 9, 8. Adam Składanowski (Krosno) – 9, 9. Jolanta Pich (Podkarpacie Przemyśl) – 8, 10. Emilia Bober (Ikar Lublin) – 8.

Pozostali reprezentanci Hetmana zajęli następujące lokaty:

12. Barbara Wójcik – 7 pkt, 17. Paweł Budniak – 6 pkt, 19. Joanna Lisek – 6 pkt, 22. Paweł Wojciechowski – 4 pkt.

Zawody sędziował arbiter klasy państwowej Konrad Bieżyca z Lublina.

Turniej nr 2/4 odbędzie się 12 stycznia 2013 roku (początek o godz. 9:30).