II Mistrzostwa Europy Niewidomych w Truskawcu

810

W Truskawcu na Ukrainie w dniach 23-31 sierpnia 2012 roku odbyły się II Mistrzostwa Europy Niewidomych i Słabowidzących w warcabach 100-polowych. Kadra Stowarzyszenia Cross liczyła 11 zawodniczek i zawodników. W tym gronie znalazło się dwóch przedstawicieli Hetmana Lublin – Leszek Stefanek i Michał Czarski.

W turnieju męskim osób słabowidzących zagrały 32 osoby. Stawka była niezwykle mocna. W porównaniu z poprzednimi mistrzostwami, które dwa lata temu rozegrano w Jarnołtówku, przybyło kilku nowych silnych warcabistów z aspiracjami medalowymi. I to właśnie debiutanci odegrali w Truskawcu główne role. Zwyciężył zdecydowanie Białorusin Dmitrij Fadiejew, zdobywając w 9 rundach 16 pkt. Wygrał on ostatnie 4 partie (!) i aż o trzy oczka wyprzedził następnego w tabeli, innego debiutanta Leonida Itkina z Ukrainy. Na trzecim miejscu finiszował również Ukrainiec Volodimir Peresichanski, wicemistrz Europy z Jarnołtówka (12 pkt). Tylko gorszym wartościowaniem przegrał medal Litwin Richardas Valuzhis ( w 2010 roku też był czwarty).

Nasi zawodnicy, mimo ambitnej postawy, nie zdołali powtórzyć udanego występu sprzed dwóch lat. Zawiódł zwłaszcza lider ekipy, Jan Sekuła. Obrońca mistrzowskiego tytułu uzbierał zaledwie 9 pkt (50 %) i zajął dopiero 17 miejsce.

Najlepszym z Polaków w tym turnieju okazał się Leszek Stefanek , który był jedenasty z dorobkiem 10 pkt. Zawodnik Hetmana wygrał dwa pojedynki ( w tym niespodziewanie z Sekułą), sześć partii zremisował i poniósł jedną porażkę ( w ósmej rundzie z Peresichanskim, gdzie jako jedyny z Polaków miał jeszcze w przypadku zwycięstwa szanse na medal).

Drugi z lubelskich warcabistów, Michał Czarski , uplasował się na 18 miejscu ( 9 pkt – 3 zwycięstwa, 3 remisy i 3 porażki ). Wygrał m.in. z Grigorijem Sajenko oraz zanotował cenne remisy z Jurijem Nicenko i Vitalijem Krivoszejem (wszyscy Ukraina).

Pozostali kadrowicze zajęli następujące lokaty:

13. Andrzej Jagieła (10 pkt), 14. Józef Tołwiński (10), 21. Mikołaj Fiedoruk (8), 24. Zenon Sitarz (8).

W turnieju kobiet słabowidzących 4 lokatę wywalczyła Ewa Wieczorek (9 pkt w 7 rundach) a 5 miejsce zajęła Jolanta Pich (8 pkt). Startowało 13 zawodniczek. Zwyciężyła Ukrainka Ludmiła Guslewa (12 pkt). Polki nie wykorzystały realnych szans na zdobycie medalu.

Po raz pierwszy rozegrano oddzielne turnieje dla osób całkowicie niewidomych. W turnieju męskim reprezentowali Polskę dwaj zawodnicy Jantara Gdańsk – Zygfryd Loroch i Jerzy Dzióbek. W stawce 11 osób lepiej wypadł Dzióbek, który w ostatniej rundzie pokonał Lorocha i zajął 5 miejsce ( 8 pkt w 7 rundach). Loroch był dziesiąty (4 pkt). Mistrzem Europy został Rosjanin Michaił Kryłow (13 pkt).