Ciekawostki warcabowe – gry Basileus, Nubulus i Prosterno

1032

Gry Basileus, Nubulus i Prosterno są rozgrywane na planszy 8×9 pól. Jedna z nich, Nubulus jest pochodną warcabów z tą różnicą, że pionki poruszają tylko do przodu, w lewą lub w prawą stronę o jedno pole, zmieniając przy tym kolor pola. Bicie jest identyczne, jak w warcabach, po skosie. Bicie jest obowiązkowe i łańcuchowe. Wygrywa ten gracz, którego pionek dotrze do linii brzegowej przeciwnika, lub gdy wyeliminuje wszystkie pionki przeciwnika. Basileus bardziej przypomina grę w szachy, zaś gra Prosterno, najprostsza z nich, polega na odpychaniu pionków przeciwnika o dwa pola w kierunku pionowym, lub poziomym. Pionek jest zdejmowany z planszy, gdy nie znajduje wolnego miejsca na najbliższym polu tego samego koloru. W tej grze pionki nigdy nie zmieniają początkowego koloru pola – dla jednego z graczy są to białe, dla drugiego są to czarne pola. Wygrywa gracz, który jako pierwszy dotrze do linii brzegowej przeciwnika, lub gdy wyeliminuje pionki przeciwnika

W dniu 24 sierpnia 2012 w Rewalu odbył się turniej gry Nubulus. Miało to miejsce podczas festiwalu szaczowego. TUTAJ można zobaczyć więcej informacji na temat turnieju.

Osoby, które są zainteresowane powyższymi grami i chciałyby zaczerpnąć na ich temat więcej informacji mogą napisać do autora projektów – Marek Łukaszewicz.

W załączeniu zasady gier oraz plansza.