Brązowy medal dla Arlety i Natalii w klasyfikacji drużynowej w Mistrzostwach Europy Kobiet!

870

Niespodziewanie nasze panie Arleta Flisikowska oraz Natalia Sadowska zdobyły brązowy medal w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Europy Kobiet, które dziś zakończyły się w Tallinie. Klasyfikację drużynową wygrały Ukrainki (Wiktoria Motriczko oraz Daria Tkaczenko) przed Rosjankami (Tamara Tansykkużyna oraz Matrena Nogowitsyna).

Co ciekawe w drużynie Ukrainy nie była ujęta tegoroczna mistrzyni Europy – Olga Baltaży, co oznacza że nikt się nie spodziewał takiego obrotu spraw i ten tytuł jest dla niej dużym sukcesem. Olga wygrała lepszym wartościowaniem (średni ranking przeciwników) ze wspomnianą już wcześniej Tamarą Tansykkużyną oraz Zoją Gołubiewą (Łotwa). Wszystkie zawodniczki zdobyły po 13 punktów. Najwyżej z Polek uplasowała się była medalistka Mistrzostw Europy Kobiet z 2010 roku Natalia Sadowska, która zdobyła 11 punktów i zajęła IX miejsce (bilans 2 – 7 – 0). Dużą nadzieję zrobiła nam Arleta Flisikowska, która po 6 rundach mając 9 punktów była wiceliderką mistrzostw. Lecz trzy porażki z ukraińskimi zawodniczkami w trzech ostatnich rundach nasze nadzieje skutecznie rozwiały. Arleta ostatecznie uplasowała się na 19 pozycji. W turnieju również wystąpiły nasze juniorki do lat 16 – Marta Bańkowska oraz Zuzanna Suchocka, które zdobyły odpowiednio 8 i 7 punktów i uplasowały się na XXXVI oraz XXXVIII miejscu.

W turnieju mężczyzn już bez takich sukcesów. Najlepiej z Polaków wypadł Karol Dudkiewicz, który na początku zaliczył dwa zera z dwoma arcymistrzami, lecz później było już tylko lepiej. Ostatecznie zdobył 9 punktów i zajął XXIX lokatę. Stanisław Urbanek oraz Oskar Budis, podobnie jak Karol, zdobyli po 9 punktów i uplasowali się na XLVI i XLVII miejscu. Po 8 punktów w klasyfikacji generalnej zgromadzili Piotr Chmiel oraz Mariusz Ślęzak, lecz miejsca LI oraz LII to nie jest ich szczyt możliwości. Najsłabiej z Polaków wpadł zawodnik Czarnej Damki Lututów – Przemysław Oderkiewicz, któremu morskie powietrze najwidoczniej nie służy. Przemek zdobył 6 punktów i zajął bardzo dalekie miejsce.

W klasyfikacji drużynowej Polacy zajęli VIII miejsce. Wygrała Rosja, przed Holandią oraz Białorusią.

Mistrzem Europy został Holender Roel Boomstra, drugie miejsce zajął Rosjanin Ainur Szajbakow, a trzecie Francuz Arnaud Cordier. Wszyscy zdobyli po 12 punktów, zdecydowało jak u pań – wartościowanie.

Więcej informacji oraz partie na stronie organizatorów – EC 2014.