SportAccord World Mind Games 2013

834
logo-h83-wmg-2013

logo-h83-wmg-2013Trzeci rok z rzędu w Pekinie w dniach 12-18 grudnia br. rozegrano Światowe Igrzyska Gier Umysłowych – SportAccord World Mind Games 2013. W turnieju uczestniczyła nasza najlepsza zawodniczka Natalia Sadowska, która obecnie w klasyfikacji Pucharu Świata zajmuje II miejsce.

W tym roku formuła rozgrywania turnieju była inna niż w latach ubiegłych. Zawodnicy grali partie tylko w grze aktywnej oraz błyskawicznej, natomiast nie rozgrywano partii na długi czas. Do rozdania było 6 kompletów medali. Zostały rozegrane trzy turnieje: rapid (20 min. + 5 sek.), blitz (5 min. + 3 sek.) oraz superblitz (system Georgiev-Lehman, 5 min. + 2 sek.).

Natalii Sadowskiej niestety nie udało się powtórzyć sukcesu z ubiegłego roku i zająć miejsca na podium. W pierwszym rozegranym turnieju, w grze aktywnej, Natalia zdobyła 8 punktów i zajęła V miejsce. Wygrała Zoja Gołubiewa (Łotwa) przed Olgą Fedarowicz (Białoruś) oraz Tamarą Tansykkużyną (Rosja). W turnieju w grze błyskawicznej Natalia zdobyła 11 punktów, co pozwoliło jej zająć VII lokatę. Zwyciężyła Matrena Nogowitsyna (Rosja), drugie miejsce zajęła Zoja Gołubiewa, a na trzecim miejscu ponownie znalazła się Tamara Tansykkużyna. W kończącym zmagania w Pekinie turnieju rozegranym systemem Georviev-Lehman Natalia odpadła w ćwierćfinale z Matreną Nogowitsyną ulegając jej 2:4. To był najbardziej zacięty pojedynek ćwierćfinałowy, w którym lepsza okazała się Rosjanka, która ostatecznie zajęła trzecie miejsce. Superblitza wygrała Daria Tkaczenko (Ukraina), a druga była Tamara Tansykkużyna.

W zmaganiach wśród Panów w poszczególnych turniejach zwyciężyli – Aleksander Georgiew (Rosja), Joel Atse N’Cho (Wybrzeże Kości Słoniowej) oraz Aleksander Szwarcman (Rosja).

Pula nagród w SportAccord World Mind Games 2013 draughts była ponad 300 tysięcy złotych (100 000 USD). Natalia wzbogaciła się o 2025 USD. Spośród warcabistek najwięcej w Pekinie zarobiła Zoja Gołubiewa – 6000 USD, a wśród warcabistów Aleksander Georgiew – 9500 USD.

Więcej informacji na stronie internetowej – SportAccord World Mind Games oraz na stronie FMJD.