Nasi zawodnicy już w Holandii

790
heerhoogowaard

heerhoogowaardW samo południe, w sobotę 12go lipca rozpoczyna się turniej Heerhugowaard Open 2014

Wszystko wskazuje na to, że będzie to rekordowy turniej w historii warcabów. Organizatorzy spodziewają się ponad 200 uczestników. W dużej mierze spodziewane jest to tym, że wyniki turnieju będą liczone do klasyfikacji do grudniowych World Mind Games

W zawodach weźmie udział szóstka biało-czerwonych. Czworo z nich (N.Sadowska, A.Flisikowska, M.Szczybyło, M.Ślęzak) są sponsorowani ze środków PZWarc, dwójka pozostałych (Ł.Kosobudzki, J.Gazda) uczestniczą w turnieju poza finansowaniem związku.

Organizatorzy turnieju mają ambicję wprowadzenia jak największej liczby nowinek. Będą i elektroniczne zapisy (tablety dla zawodników), będą dodatkowe imprezy (blic na cztery ręce), najlepsi zostaną zaproszeni do gry w grupie arcymistrzowskiej przyszłorocznego turnieju (będzie podzielony na open i grupę arcymistrzowską). Sam system rozgrywek również wyjątkowy.

Cały turniej to 9 rund. Ale po pierwszych pięciu rundach jedynie zawodnicy z miejsc 1-16 mają szansę na końcowy triumf.

Runda VI – miejsca 17 … grają dalej szwajcara. Czołowa szesnastka gra systemem pucharowym (do pierwszej wygranej: partia klasyczna a później super-blic). Dodatkowym smaczkiem będzie możliwość (konieczność!) wyboru przeciwnika. Wyboru zawodnicy będą dokonywali w kolejności zajmowanych miejsc.

Runda VII – pokonani w pucharach (8) wracają do systemu szwajcarskiego. Są kojarzeni razem z resztą turnieju z zaliczoną porażką w rundzie VI. Czołowa ósemka gra ćwierćfinał (znów z wybieraniem przeciwników)

Runda VIII – pokonani w ćwierćfinałach wracają do szwajcara. Pierwsza czwórka gra na dotychczasowych zasadach półfinały.

Runda IX – zwycięzcy półfinałów grają o miejsca I – II. Pokonani w półfinałach wracają do szwajcara.

Wszystko to z pozoru skomplikowane,  ale wygląda interesująco. Pewne jest tylko jedno, że zawodnicy z ambicjami na wygranie turnieju nie mogą pozwolić sobie na wypadnięcie z 16ki po 5ciu rundach, co przy takiej stawce nie będzie proste. Nie brak również głosów, że łatwiej będzie zająć kolejne miejsca premiowane punktowo (3-10) w kwalifikacjach do Pekinu, grając cały czas tylko w szwajcarze.

Nasi reprezentanci.

Przypomnijmy, że oprócz wyjazdu do Cannes finansowanego z wypracowanych środków własnych, PZWarc finansuje dla naszej kadry seniorskiej następujące wyjazdy:

 1. Praga 7-13 czerwca. ME rapid, mecz z Czechami i turniej “Złota Praga”.  6 osób
 2. Heerhugowaard Open (Holandia) 12-19 lipca. 4 osoby
 3. Bacoli Open (Włochy) 21 września – 1 października. 4 osoby
 4. Mistrzostwa Europy – Tallin (Estonia). 6 osób

Czołowi zawodnicy mieli możliwość wyboru poszczególnych imprez z tej listy. Do Bacoli pojadą na pewno D.Reszka, N.Sadowska i Ł.Kosobudzki. Czterogwiazdkowy hotel (innego w pobliżu sali gry nie było!) jest już zarezerwowany. Więcej o zasadach wyjazdów i limitach wynikowych w opublikowanym przed finałami MP dokumencie

Nasze nadzieje.

Liczymy na zyski rankingowe i normy! W Pradze normę MF zdobyli B.Gronowski i P.Oderkiewicz. Dla kol.Przemysława była to ostatnia brakująca norma i od pierwszego lipca  jest już oficjalnie Mistrzem FMJD. Wszyscy podwyższyli również swój ranking.

Podobnych efektów oczekujemy i w Holandii. M.Ślęzak ma już na koncie dwie normy MF i kolejna daje już tytuł! M.Szczybyło powinien powalczyć o swoją pierwszą normę. Ł.Kosobudzki ma już dwie normy MI, pora na kolejną.

W przypadku naszych Pań spodziewamy się walki o awans do World Mind Games. Do klasyfikacji liczony będzie również turniej w Bacoli. Do tego dwa ostatnie turnieje zaliczane do Pucharu Świata (MŚ w Ułan Bator oraz zwycięski dla N.Sadowskiej turniej w Waageningen).  Do turnieju w Pekinie kwalifikuje się 11 Pań,  przy ograniczeniu do dwóch zawodniczek z jednego kraju.

Sytuacja u Pań przed tymi dwoma turniejami wygląda następująco:

 1. gmif golubeva zoja (Łotwa)         206.00
 2.  mif SADOWSKA natalia (Polska)     155.17
 3. gmif motrichko viktoriya (Ukraina) 102.83
 4. gmif tkachenko darya (Ukraina)     101.33
 5. gmif tansykkuzhina tamara (Rosja)   91.67
 6. gmif fedorovich olga (Białoruś)     65.83
 7.  mif shestakova natalia (Rosja)     65.33
 8. gmif nogovitsyna matrena (Rosja)    64.83  
 9.  mif sobakina ayyyna (Rosja)        47.33  
 10.  mif alatenghua (Chiny)             47.00
 11. gmif baltazhy olga (Ukraina)        46.83  
 12.  mif verheul heike (Holandia)       34.00
 13.  mff leopoldova nika (Rosja)        33.17  
 14.  mif sadovskaja olga (Białoruś)     30.50 
 15.  mif fedorovich darja (Białoruś)    25.83  
 16.  mif idrisova aygul (Rosja)         25.50  
 17.  mif platonova irina (Rosja)        25.17  
 18.  mff FLISIKOWSKA arleta (Polska)    21.00
 19. gmif pashkevich irina (Białoruś)    19.50 
 20.  mif doumesh vitalia (Holandia)     18.67  
 21. gmif milshina elena (Rosja)         17.67  
 22.  mff belaya viktoriya (Ukraina)     13.17  
 23.  mif adlyte laima (Litwa)           13.00  
 24.  mif zhao hanqing (Chiny)           13.00 
 25. gmif mandakhnaran erdenetsogt (Mong)12.00  
 26.  mif litvinenko lyudmila (Ukraina)  11.67  
 27.  mff popova angelina (Rosja)        11.17  
 28.      van muijen ester (Holandia)    10.83  
 29.      kychkina ayanika (Rosja)       10.33  
 30.      timmerman laura (Holandia)     10.00 (…)

 

Mamy bardzo poważne szanse na udział aż DWÓCH naszych zawodniczek w elitarnym grudniowym wydarzeniu. Do tej pory w World Mind Games trzykrotnie występowała N.Sadowska, dwukrotnie Monika Soćko (szachy) i raz nasza drużyna brydżowa.