Mistrzostwa Polski Dzieci Police

797

Miasto Police w dniach 15-17 września 2023 roku stało się areną rywalizacji młodych talentów w warcabach stupolowych. To właśnie tutaj, w Hotelu Dobosz, na przepięknie przygotowanej sali bankietowej, odbyły się Mistrzostwa Polski Dzieci oraz 8 turniej cyklu Grand Prix Polski w tej niezwykłej grze logicznej.

Organizacji podjął się Uczniowski Klub Sportowy Roszada Lipno. Wydarzenie to przyciągnęło dzieci, młodzież i dorosłych z 13 klubów z całego kraju, które chciały zmierzyć się z rywalami i udowodnić swoją wyjątkową zdolność do myślenia strategicznego. Do warcabowej rywalizacji w Policach przystąpiło 60 dzieci do lat 8 oraz 48 zawodników cyklu Grand Prix.

Pierwszy dzień mistrzostw rozpoczął się od uroczystego otwarcia, które zgromadziło zarówno uczestników, licznie przybyłą publiczność oraz media. Zawodnicy otrzymali personalne pakiety startowe – identyfikatory, regulamin, harmonogram rozgrywek i informator o okolicy. Gości powitała Magda Pawłowska, Sędzia klasy międzynarodowej. Burmistrz miasta, Władysław Diakun, miał zaszczyt otworzyć to prestiżowe wydarzenie, które objął swoim patronatem. Gościem honorowym był również Jacek Pawlicki, prezydent FMJD. W ceremonii otwarcia udział wzięła także także Joanna Glaner, reprezentując Hotel Dobosz oraz Zbigniew Myszuk (Prezes UKS Roszada Lipno). Miejski Ośrodek Kultury w Policach przywitał warcabistów wyjątkową częścią artystyczną, którą przygotowała niesamowita grupa – Compania Baletowa w Policach.

Turniej rozgrywał się w wielu kategoriach wiekowych, co pozwalało każdemu uczestnikowi znaleźć rywala o zbliżonym poziomie umiejętności. Najmłodsi uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i zrozumieniem gry. Byli gotowi na każde wyzwanie i starali się wypracować swoje strategie, aby pokonać przeciwników. Mistrzostwa Dzieci były pełne niespodzianek, emocji i wspaniałych ruchów. Widownia gorąco kibicowała, wspierając uczestników. Z biegiem turnieju, można było zauważyć rosnącą pewność siebie u dzieci i młodzieży, którzy przekształcali swoje umiejętności w efektywne posunięcia na warcabnicy. Nad prawidłowym przebiegiem spotkania czuwali niezawodni sędziowie: Magda Pawłowska, Arkadiusz Biadasiewicz, Sylwia Dęga-Zamrzycka, Agata Zaremba-Franek, Jacek Stróżyk. Piękne warcabowe zdjęcia zapewnił Adrian Franek (Photo 4u2).

Po pierwszym dniu rozgrywek, Gmina Police zaprosiła uczestników turnieju wraz z opiekunami na wycieczkę do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. Zawodnicy mieli okazję zapomnieć na chwilę o strategiach gry i wziąć udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez doświadczonych przewodników. Wycieczka ta była czasem na relaks i integrację między uczestnikami turnieju.

Po dwóch dniach gry i emocjonujących momentach poznaliśmy zwycięzców w kategoriach wiekowych:

Dziewczęta do 6 lat:

 1. miejsce – Maja Ziaja (UKS Komorzanka Komorze)
 2. miejsce – Karolina Bąk (SGU Czarni Oleszyce)
 3. miejsce – Maria Łaźniak (UKS Roszada Lipno)

Chłopcy do 6 lat:

 1. miejsce – Gancarz Leo (Warcaby z pasją Futory)
 2. miejsce – Jan Juzwa (LKS Unia Horyniec-Zdrój)
 3. miejsce – Michał Urban (LKS Unia Horyniec-Zdrój)

Dziewczęta do 8 lat:

 1. miejsce – Wiktoria Bednarek (UKS Komorzanka Komorze)
 2. miejsce – Barbara Szutka (MUKS Libero Basznia Dolna)
 3. miejsce – Małgorzata Knap (SRW Rychlik)

Chłopcy do 8 lat:

 1. miejsce – Krzysztof Wojtyszyn (LKS Unia Horyniec-Zdrój)
 2. miejsce – Nikodem Kurasiński (SGU Czarni Oleszyce)
 3. miejsce – Filip Śniedziewski (MUKS Wieża Kórnicka Kórnik)

Ósmy turniej Grand Prix Polski był także pełen napięcia i rywalizacji. Liga Orlików i Młodzików zagrała w niezmienionym tempie (20’10”), natomiast Ekstraliga wyjątkowo rozpoczęła turniej pierwszą rundą już w piątek, ze względu na dłuższy czas gry (30’30”).  Wydłużenie czasu trwania rundy pozwoliło najstarszym zawodnikom na podwyższenie kategorii warcabowej. Poziom gry był imponujący. Na warcabnicy toczyły się pojedynki, których wyniki potrafiły zaskoczyć:

Liga Orlików – dziewczęta do 10 lat:

 1. Danuta Bożejewicz (UKS Komorzanka Komorze)
 2. Karolina Górczyńska (GZ LZS Darłowo)
 3. Marta Wieczerzak (MUKS Wieża Kórnicka Kórnik)

Liga Orlików – chłopcy do 10 lat:

 1. Adam Przydryga (UKS Komorzanka Komorze)
 2. Oskar Lewicki (LUKS Gry Logiczne Wronki)
 3. Nikodem Brzozowski (UKS Roszada Lipno)

Liga Młodzików – dziewczęta do 13 lat:

 1. Magdalena Pauszek (SRW Rychlik)
 2. Maja Rydz (UKS Komorzanka Komorze)
 3. Oliwia Rogala (GZ LZS Darłowo)

Liga Młodzików – chłopcy do 13 lat:

 1. Maksymilian Kalinowski (Olymp Błonie)
 2. Krzysztof Delalicz de Laval (UKS Roszada Lipno)
 3. Franciszek Żukrowski (UKS Komorzanka Komorze)

Ekstraliga – kobiety powyżej 13 lat:

 1. Zofia Wideł (UKS Roszada Lipno)
 2. Patrycja Tomczak (UKS Komorzanka Komorze)
 3. Yelizaveta Hadomskaya (UKS Roszada Lipno)

Ekstraliga – mężczyźni powyżej 13 lat:

 1. Heorhi Wydzerka (UKS Roszada Lipno)
 2. Amadeusz Zyber-Moszak (UKS Roszada Lipno)
 3. Sylwester Filsikowski (SRW Rychlik)

Dekoracji zwycięzców medalami dokonała p.Justyna Glaner (Hotel Dobosz), a puchary i dyplomy dzieciom wręczył Burmistrz Polic. Medaliści otrzymali walizki Ochnik, a każdy uczestnik słodki upominek od sponsorów turnieju (Runoland, Doti, Zdrowazupa.pl, Makarony Bartolini) oraz cukierki firmy Dobosz. Niespodzianką było losowanie 10 kart podarunkowych do Empiku o wartości 100zł, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Policach (wylosowana została jedna osoba w każdej z 10 kategorii wiekowych obydwóch turniejów).

Na zakończenie Prezes UKS Roszada Lipno, Zbigniew Myszuk, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wielkiego wydarzenia. Podkreślił trud i zaangażowanie osób za kulisami, które pracowały nad przygotowaniem turnieju od dawna i dopracowały go w najmniejszym szczególe (Jolanta Leśniewska oraz Roma Brzozowska). Burmistrz, Władysław Diakun, w swoim przemówieniu wyraził wdzięczność wobec uczestników, rodziców i organizatorów za przybycie do Polic oraz zaprosił do ponownych odwiedzin.

Mistrzostwa Polski Dzieci w Warcabach Stupolowych w Policach zakończyły się sukcesem, będąc zarówno wspaniałym doświadczeniem sportowym, jak i okazją do zawarcia nowych przyjaźni. Najważniejsze jest także to, że każdy uczestnik zdobył cenne doświadczenie i poznał innych miłośników warcabów stupolowych, z którymi będzie mógł rywalizować w przyszłości. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom za ich pasję i zaangażowanie w tę niezwykłą grę logiczną.

Serdeczne podziękowania należą się sponsorom za nieocenione wsparcie udzielone naszej młodzieży grającej w warcaby:

 • Gmina Police
 • Starostwo Powiatowe w Policach
 • Pko BP
 • Ochnik
 • Runoland
 • Doti
 • Zdrowazupa.pl
 • Makarony Bartolini

Wasza hojność i zaangażowanie mają ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci i młodzieży, którzy odnoszą sukcesy w warcabach. Otrzymane nagrody stanowią nie tylko symbol uznania dla naszych zawodników, ale także dodatkową zachętę do ciężkiej pracy i doskonalenia swoich umiejętności.

 

Film&zdjęcia: Photo4u2 Adrian Franek