Marta Bańkowska Mistrzynią Polski

2095

Niespełna osiemnastoletnia Marta Bańkowska stanęła na najwyższym podium tegorocznych Mistrzostw Polski kobiet.  Zawodniczka klubu UKS Struga Marki zapisała się na liście Mistrzyń Polski pod numerem 17.  Wcześniej na tej liście znalazła się inna zawodniczka klubu z Marek – E.Suchecka. Było to w roku 2003.  Zatem Marki czekały 15 lat na kolejne złoto, kolejnej swojej wychowanki.

Bańkowska zadebiutowała w MPK w 2013 roku, po 5 latach treningów w UKS Struga. Zajęła 13 miejsce. Po roku przerwy ponownie pojawiła się na MPK rozpoczynając marsz w górę. 2015 – VI, 2016 – srebro, 2017 – srebro. Tegoroczny tytuł wywalczony w wielkim stylu – pokonana mistrzynię z dwóch poprzednich lat A. Flisikowska, które te tytuły zdobyła w imponującym stylu (+13=1). Pokonała główną faworytkę turnieju, nie uczestnicząca w MPK 2016-17 N.Sadowską.

Na podium obok M. Bańkowskiej zabrakło miejsca dla obrończyni tytułu, Arlety Flisikowskiej.  Srebro dla Katarzyny Stańczuk z LKS Olymp Błonie. Brąz dla Natalii Sadowskiej z MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki.

Gdy w trzeciej rundzie A. Flisikowska po raz pierwszy na MPK pokonała N. Sadowską (do tej pory +0=6-2), wydawało się, że kolejny tytuł jest na wyciągnięcie ręki. W kolejnej rundzie A. Flisikowska po raz pierwszy na MPK … przegrała z K. Stańczuk (do tej pory +3=1). Stańczuk zostaje liderką. W kolejnej rundzie przegrywa jednak z Sadowską, główną faworytką turnieju. N. Sadowska zostaje liderką. Porażka w trzeciej rundzie była jej pierwszą porażką w MPK! Pierwsza porażka w dwunastym starcie. Porażka w 80-tej partii granej na MPK!!! Czy ktoś się spodziewał, że przegra jeszcze raz? Razem z Sadowską na fotelu liderów znalazła się Bańkowska. Turniej zaczęła od remisu, zatem ustępowała Sadowskiej wartościowaniem. Runda VI zadecydowała o wszystkim. Niedokładność arcymistrzyni w debiucie i zawodniczka z Marek nie wypuściła tej szansy.

Podziękowania dla Pań za wspaniałą walkę. W Sępólnie-Krajeńskim mieliśmy bodajże najciekawsze Mistrzostwa Polski kobiet w historii.

Dzięki pracowitości sędziego głównego, możemy obejrzeć wszystkie rozegrane partie. Sędzia turnieju, A. Biadasiewicz jest również autorem zdjęć.

Bańkowska i K. Stańczuk będą reprezentowały Polskę na ME kobiet w Soczi. Wyjazd zostanie w całości sfinansowany ze środków własnych PZWarc.

Tabela medalowa MP kobiet: