I Mistrzostwa Świata Amatorów | Drancy Open | Kongres FMJD

1702

W dniach 29 kwietnia – 6 maja cała uwaga warcabowego świata skupiła się na podparyskim Drancy, gdzie rozegrane zostały dwa międzynarodowe turnieje wysokiej rangi, a także odbył Kongres Światowej Federacji Warcabowej FMJD.


W I Mistrzostwach Świata Amatorów (limit rankingu FMJD uczestników wynosił 2100 punktów) wzięło udział 84 zawodników, w tym 7 Polaków. Czempionat perfekcyjnie poprowadził polski sędzia międzynarodowy Bartosz Socha. Zawody rozegrane zostały na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim. Drugie miejsce i tytuł Wicemistrza Świata Amatorów wywalczył mieszkający na co dzień w Londynie reprezentant klubu UKS Struga Marki, Michał Janicki. Wysokie 9. miejsce zajął Tomasz Marczuk. W turnieju wystartowali również reprezentanci Stowarzyszenia CROSS, wśród których najlepszym okazał się Andrzej Jagieła zajmując 19. miejsce. Najmłodszym polskim zawodnikiem był Hugo Franek, aktualny mistrz Polski do lat 13. Hugo wygrał klasyfikację do lat 12, a także był trzeci w grupie rankingowej do 1900 oczek.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI – link

Klasyfikacja I Mistrzostw Świata Amatorów:

  1. Gabriele D’Amora (Włochy) – 15 punktów
  2. Michał Janicki (Polska) – 13 punktów
  3. Vsevolods Mitrevics (Łotwa) – 13 punktów

9. Tomasz Marczuk (Polska) – 12 punktów
19. Andrzej Jagieła (Polska) – 11 punktów
37. Hugo Franek (Polska) – 10 punktów
46. Mieczysław Kaciotys (Polska) – 9 punktów
50. Leszek Stefanek (Polska) – 8 punktów
51. Jerzy Dzióbek (Polska) – 8 punktów


Równolegle rozegrany został turniej Drancy Open 2023 zaliczany z trzema gwiazdkami do cyklu Pucharu Świata FMJD. Francuski sędzia Henri Macaux na liście startowej przedstawił 68 uczestników, a wśród nich ponownie 7 Polaków. Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem naszego kraju został Łukasz Kosobudzki (Mazovia Mińsk Mazowiecki), któremu dorobek punktowy pozwolił na zajęcie 18. lokaty. Najlepszą z Polek okazała się Marta Bańkowska zajmując 22. miejsce.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI – link

Klasyfikacja Drancy Open 2023:

  1. Jan Groenendijk (Holandia) – 13 punktów
  2. Ron Heusdens (Holandia) – 13 punktów
  3. Alexander Shvartsman – 13 punktów

18. Łukasz Kosobudzki (Polska) – 10 punktów
22. Marta Bańkowska (Polska) – 10 punktów
27. Natalia Sadowska (Polska) – 10 punktów
29. Arleta Kosobudzka (Polska) – 9 punktów
37. Filip Kuczewski (Polska) – 9 punktów
51. Piotr Paluch (Polska) – 8 punktów
55. Katarzyna Stańczuk (Polska) – 7 punktów


Ponadto 5 maja w Drancy odbył się Kongres Światowej Federacji Warcabowej FMJD. Delegatem Polski był na zebraniu Prezes PZWarc, Damian Reszka. Do najważniejszych decyzji podjętych przez delegatów należą przeniesienie siedziby federacji z Utrechtu (Holandia) do szwajcarskiej Lozanny, a także przyjęcie Magdy Pawłowskiej, byłej Prezes Polskiego Związku Warcabowego, do Zarządu FMJD na funkcję Dyrektora Turniejów Młodzieżowych. Magda wielokrotnie wykazała się już organizacją wielkich młodzieżowych imprez na najwyższym poziomie, nie ma więc wątpliwości, że poradzi sobie z tym zadaniem. Zarząd PZWarc składa Magdzie gratulacje i życzy pomyślności, wytrwałości i samych sukcesów w obliczu nowych wyzwań!


Poniżej galeria zdjęć autorstwa Adriana Franka, właściciela firmy Photo4U2.